BANSKÁ BYSTRICA. Súboj medzi novým vedením Štúdia RTVS Banská Bystrica a kritikmi navrhovaného projektu výkonného riaditeľa Jána Zaťka pokračuje.
Iniciatíva, ktorú znepokojila „likvidácia regionálnej tvorby“, predaj sídla regionálnej televízie a sťahovanie rozhlasu a televízie do jednej budovy, získala najprv podporu mestského aj regionálneho parlamentu a v pondelok sa im podarilo pozastaviť prestavbu priestorov v budove bývalého rozhlasu.
Projekt spájania a sťahovania banskobystrického rozhlasu a televízie do jednej budovy dostal stopku od miestneho stavebného úradu.
Spor o výber dodávateľa
Úradníci preverili podnet, podľa ktorého vedenie Štúdia RTVS Banská Bystrica robí stavebné úpravy priestorov bez platného stavebného povolenia. Štátny stavebný dohľad konštatoval, že na prebúranie dvoch otvorov v nosnej stene chýba stavené povolenie a stavbu zastavil. Zároveň koná o dodatočnom povolení stavby.
Ján Zaťko tvrdí, že podľa projektanta na malé stavebné úpravy interiérov budúceho spojeného newsroomu nepotrebovali stavebné povolenie.
„Prebúrali sme priečku a urobili sme menšie úpravy, aby sa zamestnanci zmestili do newsroomu. Dostal som infomáciu, že sa na to nevzťahuje oznamovacia povinnosť, ani stavebné povolenie. Išli sme nad rámec, keď sme úpravy ohlásili. Kontrola zo stavebného úradu ich však pozastavila,“ potvrdil Zaťko.
Zastavením stavby pravdepodobne konflikt nekončí. Zaťkovi kritici poukazujú na to, že na dodávateľa stavebných prác nebolo zverejnené žiadne verejné obstarávanie.
Riaditeľ Zaťko však hovorí, že výber dodávateľa menších úprav robilo, pravdepodobne podprahovou metódou, investičné oddelenie RTVS v Bratislave. Verejné obstarávanie bude až na rozsiahlejšiu II. etapu. „Nie sú to žiadni naši kamaráti,“ dodal.
Zaťko akciu považuje za politickú kampaň
Odporcovia koncepcie nového vedenia Štúdia RTVS v Banskej Bystrici tvrdia, že dochádza k postupnej likvidácii regionálnej televíznej tvorby. Nepáči sa im ani sťahovanie televízie do priestorov rozhlasu a plánovaný predaj budovy televízie.
Zaťko akciu považuje za politickú kampaň. Likvidácia regionálnej tvorby je podľa neho neodôvodnená námietka. Argumentuje tým, že vyrábajú zhruba toľko isto ako počas posledných troch rokov. Regionálny denník, ktorý momentálne vysielajú z Bratislavy, sa po rekonštrukcii priestorov vráti do Banskej Bystrice.
Riaditeľ hovorí, že výsledkom projektu je vybudovanie moderného hybridného štúdia na spôsob rakúskych regionálnych štúdií ORF a využitie televíznych a rozhlasových spravodajcov pre obidva médiá.
„Na veľké moderné hybridné štúdio máme už schválenú dotáciu,“ dodáva.
Predaj budovy televízie Zaťko momentálne nerieši. Centrála RTVS budovu ešte nevyhlásila za prebytočnú a nevypísala na jej predaj ani súťaž. Zatiaľ je transakcia len v úrovni znaleckých posudkov.
„Ak tú budovu niekto kúpi, bude to len dobré. Zisk sa vráti na nákup nových technológií do hybridného štúdia.“ Zaťko totiž tvrdí, že budova televízie je nevyužitá a rozhlas je podľa neho vhodnejší pre spojené Štúdio RTVS v Banskej Bystrici.
Televízne štúdio nemá koncepciu
Nezávislí tvorcovia sa obávajú zániku regionálnej televíznej tvorby.
BANSKÁ BYSTRICA . Nezávislí televízni a filmoví tvorcovia sa obávajú zániku regionálnej televíznej tvorby v súvislosti s budovaním nového projektu Štúdia RTVS v Banskej Bystrici.
„Banskobystrické štúdio sa okrem spravodajstva podieľalo aj na vzniku publicistických relácií a dokumentárnych filmov, rovnako tiež budova televízie disponuje dabingovým štúdiom. Myslíme si, že sťahovanie smeruje len k zachovaniu výroby spravodajských príspevkov pre Bratislavu, na čo vystačia aj dva štáby s technikou podľa vzoru komerčných televízii. Na to však nedoplatí len regionálna tvorba, ale aj celá kultúra v kraji,“ vyhlásila za nezávislých tvorcov Michaela Tettingerová.
Tettingerová tvrdí, že vysielanie Regionálneho denníka z Bratislavy je začiatok konca a presúvanie tvorby z regiónu do Bratislavy. Relácia Fokus sa vysiela podľa nej v skrátenej podobe a v absolútne nesledovateľnom čase, čo považuje za likvidačné. Zelená revue bola napriek vysokej sledovanosti zrušená úplne. Na obrazovkách Dvojky zostala v pôvodnej podobe iba Farmárska revue. Niektoré témy úplne vypadli, pretože tvorcov prepustili.
„Kým v roku 2010 sa v televíznom štúdiu Banská Bystrica vyrobilo 17 dokumentov, v roku 2011 sa nevyrobil ani jeden,“ dodáva.
Vedenie Štúdia RTVS argumentuje aj kvalitou projektov, ktorá je neporovnateľná s reláciami Českej televízie. Tettingerová však hovorí, že regionálne projekty nie sú porovnateľné.
„Chýba koncepcia a hlavne dramaturgia v banskobystrickom televíznom štúdiu. Dramaturgické vízie a plány jednotlivých relácií nie sú pripravené. Štúdio funguje bez odborného dramaturga, či režiséra. V spravodajstve chýbajú profesionálni žurnalisti,“ tvrdí.
Nezávislí tvorcovia kritizujú aj sťahovanie televízie do budovy rozhlasu. Televízne štúdio má podľa nich modernú techniku a pokiaľ ide o postprodukciu je vybavené lepšie ako bratislavské.
„Projekt na nové televízne štúdio už existuje od roku 2009 a má aj stavebné povolenie, ktoré stále platí. Nové vedenie RTVS ho však nevyužilo. Namiesto toho sa búra rozhlas bez stavebného povolenia,“ konštatujú nezávislí tvorcovia.
Podľa Tettingerovej by RTVS nemala budovu televízie, ktorá nevyužíva všetky priestory, predať, ale prenajať a z príjmov financovať aj nákupy novej techniky.
Daniel Vražda