V klube pod Urpínom vládne z pochopiteľných príčin sklamanie, cieľom bol postup do play-off. Popri hľadaní príčin neúspechu treba jedným dychom dodať, že Banskobystričania aj napriek poslednému miestu v tabuľke neboli najslabším tímom v súťaži. Až v šiestich zápasoch prehrali o menej ako tri body (84:85 s Komárnom, 97:99 so Spišskou Novou Vsou, 93:96 s Komárnom, 98:99 s Prievidzou, 91:94 s Handlovou, 92:94 s Levicami) a keďže im k vytúženého postupu „chýbalo“ jedno víťazstvo, možno s istým zjednodušením povedať, že od stanoveného cieľa ich delil jeden úspešný trojkový pokus.
Matejčík vidí príčiny neúspechu v zranení kľúčových hráčov
To však v konečnom zúčtovaní nehrá žiadnu rolu a tak prichádza na rad otázka „Aké sú dôvody banskobystrického neúspechu v tomto ročníku extraligy?“, ktorú sme položili aj generálnemu manažérovi ŠKP Vladimírovi Matejčikovi. „Pre nás to bolo dosť nešťastná sezóna, od samého začiatku sme sa potýkali s problémami. Začalo to odchodom zahraničných hráčov, ktorí s tímom absolvovali letnú prípravu a výmenou chorvátskeho trénera, ktorý nenaplnil naše očakávania. Potom sme sa herne a výsledkovo naštartovali, vyhrali sme šesť z ôsmich zápasov no prišli zranenia dvoch kľúčových hráčov, Riša Grznára a Petra Dorazila, ktoré nás pribrzdili a nedokázali sme ich adekvátne nahradiť. Zmenili sme herný štýl, prišli dvaja noví hráči, no na predošlú víťaznú šnúru sme už nadviazali. To všetko vyústilo do konečného výsledku, s ktorým v klube nikto nerátal a nie sme s ním spokojní,“ zhodnotil sezónu 2011/2012 Vladimír Matejčík, ktorý vidí zlomový moment práve v zranení dvoch opôr a strelcov viac ako polovice banskobystrických bodov Grznára a Dorazila.
Slováci versus legionári
„Policajti“ predvádzali počas celej sezóny, v ktorej dosiahli najhoršie umiestnenie od postupu do extraligy v roku 2008, basketbal založený na slovenských hráčoch, ktorí boli v mnohých prípadoch schopní konkurovať „húfu“ amerických legionárov. Tí v tejto sezóne ovládli slovenské palubovky, ich počet presiahol číslo 40. Pri angažovaní zahraničných hráčov nemali pod Urpínom s výnimkou Marcusa Kittsa šťastnú ruku. Celú letnú prípravu absolvovali s tímom chorvátska dvojica, ktorá tesne pred prvým extraligovým zápasom odišla do rodnej krajiny. Aj tréner Josip Pulja vydržal na lavičke ŠKP iba osem kôl.
Rozhodnutia, z ktorých sa treba pučiť
Generálny manažér Vladimír Matejčík pripustil, že pred a počas sezóny sa urobili rozhodnutia, ktoré neboli práve najšťastnejšie, no chybami by ich nenazýval. „Sezóna nebola ideálna. V niektorých prípadoch sme urobili nesprávne rozhodnutia, ktoré sú pre nás poučením do ďalšieho obdobia. Šport prináša aj také situácie, kedy je potrebné reagovať okamžite a riešiť daný stav, niekedy to vyjde, inokedy nie.“ Počas sezóny skúšal banskobystrický klub spolu desiatich legionárov, s tímom dokončili sezónu traja. Po poslednom extraligovom kole sa skončila zmluva Kittsovi, Nealovi a Vuletičovi. „Komunikovali sme s nimi, či by mali záujem hrať u nás aj v budúcej sezóne, z ich strany je súhlas, uvidíme, ako na tom budeme s financiami,“ uviedol V. Matejčík.
Ako ďalej?
Káder na novú sezónu sa začne formovať v priebehu leta, dovtedy čaká hráčov dlhá päťmesačná pauza. „S mladými hráčmi budeme pracovať, ostatní sa buď pridajú, alebo budú mať voľno, alebo si nájdu iný klub,“ ozrejmil činnosť hráčov v najbližšom období V. Matejčík, podľa ktorého naplnili očakávania klubu štyria Slováci. Grznár s Dorazilom, „trojkár“ Koczkáš a mladý Piták, ktorý však nedostával na palubovke toľko priestoru, koľko by mohol. Či pri tíme ostane aj tréner Miroslav Grznár, je zatiaľ otázne. „O tom je predčasné hovoriť. Najprv si musíme rozanalyzovať túto sezónu, vyriešiť finančnú stránku a určiť si, čo chceme v ďalšej sezóne dosiahnuť,“ uzavrel generálny manažér ŠKP Vladimír Matejčík. Rozpočet celého klubu na sezónu 2011/2012 neprevýšil 200 tisíc eur.
Prehľad umiestnení ŠKP Banská Bystrica v extralige
Sezóna 2008/2009 - 6. miesto
Sezóna 2009/2010 - 7. miesto
Sezóna 2010/2011 - 8. miesto
Sezóna 2011/2012 - 9. miesto