Banskobystričan Jozef Hýsek, ktorého nadšenie pre skoky na lyžiach neopúšťa ani vo veteránskom veku, si rozšíril svoju bohatú medailovú zbierku a ďalšie cenné kovy.
Piaty majstrovský titul
Po troch tituloch majstra sveta (Harrachov 2002, dvakrát Zakopane 2003) a troch bronzoch (Reit im Winkl 2004, Villach 2005, Ruhpolding 2009) pridal dve zlaté medaily. Na 23. ročníku Medzinárodných majstrovstvách sveta veteránov, ktoré sa konali 5. – 10. marca 2012 v poľskom Szczyrku sa mu podaril dvojnásobným triumf na mostíkoch K-40 a K-70. Z dvoch titulov majstra sveta na jednom podujatí sa tešil naposledy v roku 2003, keď ako 47-ročný dominoval v Zakopanom.
Hýsek jediným slovenským zástupcom
Banskobystrický skokan na lyžiach cestoval do Poľska ako jediný slovenský zástupca, no v konkurencii 170 pretekárov z 16 krajín sveta sa nestratil. Práve naopak, na veteránskych majstrovstvách sveta vzbudzuje jeho meno rešpekt už od roku 2002, keď pri svojej premiére získal hneď zlatú medailu. Suverénne najväčšou výpravou bola v Szczyrku tá nórska, tradične silné zastúpenie malo aj Fínsko či Rusko. Slováka Jozefa Hýseka sprevádzala na svetovom šampionáte dcéra, ktorá sa okrem morálnej podpory stará o tlmočenie z anglického do slovenského jazyka. „Skákalo sa za ideálneho počasie s teplotou okolo mínus 10 stupňov. Na druhý deň sa počasie mierne zmenilo, bolo zamračené, ale na vysokej úrovni podujatia to neubralo. Mostíky boli perfektne pripravené, porovnateľné s kontinentálnym či svetovým pohárom,“ začal s rozprávaním päťnásobný majster sveta Jozef Hýsek.
Nóri mu gratulovali
Pred tohtoročným šampionátoch mal naskákaných iba 26 skokov, no i napriek tomu v silnej konkurencii severských pretekárov uspel na výbornú. Na mostíku K-40 porazil aj bývalého prezidenta IMC (International Masters Ski Jumping Committee) Nóra Hauga Alfa Toreho. „Na svetových šampionátoch veteránov vládne vždy dobrá atmosféra. Aj v tomto prípade Nóri ocenili môj pekný skok a gratulovali mi k úspechu,“ prezradil J. Hýsek. Na mostíku K-40 skočil 62,7 a 63,1 metrov, za čo dostal 199,8 bodov. Druhý Tore skočil rovnako ďaleko, ale od rozhodcov dostal menej bodov (196,8 b). Na mostíku K-70 skočil J. Hýsek 61,5 a 64,5 metrov (190,7 b), druhý Sjorgen 62,5 a 64,5 metrov (188,4 b).
Darček k narodením i meninám
Najúspešnejšou výpravou s 33 medailami (13 zlatých, 9 strieborných, 11 bronzových) sa stali Nóri, za ktorými skončili so ziskom rovnakého počtu cenných kovov Fíni (10 zlatých, 11 strieborných, 12 bronzových). Slovensko sa ako najmenšia výprava na šampionáte zaradila vďaka Jozefovi Hýsekovi na pekné šieste miesto. Ziskom dvoch zlatých medailí si dal originálny darček k 56. narodeninám, ktoré oslávil deň pred svojimi meninami, 18. marca.
Všetky medaily si cení rovnako
Napriek dosiahnutým úspechom sa chce Jozef Hýsek stále zdokonaľovať. „V skákaní sa snažím napredovať, cibriť techniku a posúvať sa ďalej. Pokým bude slúžiť zdravie a bude ma to baviť, chcem sa skákaniu venovať aktívne čo najdlhšie.“ Podľa jeho slov si všetky medaily váži rovnako, rozdiel medzi dvomi titulmi majstra sveta z roku 2003 a tými tohtoročnými nerobí. Okrem pretekaniu sa J. Hýsek venuje aj trénerskej činnosti. „Momentálne mám štyroch zverencov, medzi ktorých patrí Dominik Ďurčo, Tomáš Ondrejka, Igor Pohle ml. a Jozef Caban. Najčastejšie chodíme skákať do Poľska,“ uzavrel J. Hýsek.
V poľskom Szczyrku patril J. Hýsek k najlepším pretekárom. FOTO: ARCHÍV J.H.