BREZNO. V minulom roku sa mesto Brezno zapojilo do realizácie projektov, ktorých cieľom je napomôcť protipovodňovej ochrane extravilánu aj intravilánu mesta. A to hlavne v častiach, kde je každoročne vyhlasovaný tretí stupeň povodňovej aktivity pri prívalových dažďoch, priblížil TASR Radovan Majerík z kancelárie primátora - úseku masmediálnej komunikácie. V tomto mesiaci sa končí prvý čiastkový projekt v objeme 20.000 eur a v najbližšom období bude mesto realizovať druhý čiastkový projekt v objeme 100.000 eur.
Ako ďalej priblížila Elena Gregorová, vedúca odboru rozvoja mesta, stavebného poriadku a životného prostredia, Projekt revitalizácie krajiny sa uskutočňuje pod gesciou a je financovaný priamo z Úradu vlády (ÚV) SR. Brezno sa do neho zapojilo v druhej fáze. "Predstavuje vlastne činnosti, ktoré prispievajú k protipovodňovej ochrane ako systému preventívnych protipovodňových opatrení," vysvetlila Gregorová. Prvá časť sa realizuje v horných pozíciách krajiny v lokalite Lúčky Jelšiny, Šiašovo nad zastavaným územím Mazorníkovo v extraviláne, druhá sa týka priamo intravilánu mesta pri miestnych komunikáciách ako infraštruktúry mesta.
Na prvom, menšom projekte, v rámci aktívnej politiky práce, pracuje aj 10 pôvodne evidovaných nezamestnaných obyvateľov. Projekt činnosti sa k 31. marcu dokončuje, pričom štartoval v decembri 2011. Predstavuje opatrenia na drobných vodných tokoch, pričom tieto opatrenia pribrzďujú prívalové vody. "Nie je to v pozícii, že im znemožňujú odtekať, len pribrzďujú spád tej vody. To znamená, že existujúce retenčné nádrže, tzv. poldre, ktoré sú v počte dvoch kusov v meste Brezno, sú napĺňané práve vodami z tohto územia a my pribrzďujeme prudkosť týchto vôd," vysvetlila Gregorová.
Pokračovala, že z ÚV mesto čaká na schválenie druhej časti, teda už investičného projektu, v ktorom sa bude revitalizovať územie, ktoré predstavuje uzlový bod príčiny vzniku prudkých lokálnych povodní. "To znamená, že sa bude revitalizovať prekážka na vodnom toku, ktorá vlastne spôsobuje zatápanie ulíc v meste Brezno," vysvetlila Gregorová. Ako upozornila, to, že sa odstráni jeden uzlový bod príčiny vzniku povodní, neznamená, že sa vylieči všetko. "Treba spojiť ďalšie veci, činnosť poľnohospodárov v krajine, vlastníkov pôd, ktorí obrábajú lúky a pasienky a podobne," dodala Gregorová s tým, že tieto činnosti treba spojiť do jedného cieľa, lebo v krajine pre protipovodňovú ochranu musia meniť mnoho vecí.