BANSKÁ BYSTRICA. Nevzhľadné mosty cez vodný tok Udurná na sídlisku Fončorda a bezprostredné okolie by mali v krátkom čase zmeniť svoj vzhľad. Mesto Banská Bystrica získalo z Nadačnému fondu Tesco pre zdravšie mestá v Nadácii Pontis grantovú podporu vo výške 2 500 eur. Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová informovala, že samospráva prispeje sumou 1 750 eur. Finančné prostriedky sa využijú na vyčistenie koryta Udurnej, rekonštrukciu detského ihriska, nové lavičky, stojany na bicykle , či minicvičisko pre psov.
Na prvom plánovacom stretnutí obyvatelia diskutovali o celkovom vzhľade priestoru v rámci plánovaných aktivít projektu. Vnútroblokový priestor je ohraničený staršími výškovými bytovými domami, kde žije mnoho mladých rodín s deťmi a vzniká tak spoločenská potreba aktívne využívať tento zabudnutý verejný priestor.
„Na základe návrhov obyvateľov vytvoríme architektonickú štúdiu konečného vzhľadu priestoru. Následne sa uskutočnia dve verejné brigády, pretože samospráva bude úpravy realizovať vo viacerých etapách, povedala Tatiana Voskárová, členka projektového tímu z mestského úradu v Banskej Bystrici.
Ivana Barlíková z mestského úradu dodala, že okrem čistenia vodného toku zabezpečia aj opravu zábradlí na mostoch a osadia na nich kvetináče s popínavými rastlinami. Názov programu - Mosty, ktoré spájajú nielen brehy, nie je podľa nej náhodný. Do akcie by chceli zapojiť čo najviac obyvateľov z okolia.
Starostlivosť o okolie potoka Udurná i samotný tok zo strany obyvateľov sídliska má svoju dlhú tradíciu. O čistenie zregulovanej časti potoka sa stará mesto, s rôznymi iniciatívami prišli v predchádzajúcich rokoch aj školy, či občianske združenia. Už v roku 1997 sa dokonca na sídlisku uskutočnila anketa o tom, ako si obyvatelia predstavujú rekreačné využívanie okolia potoka a akými spôsobmi je možné udržať jeho čistotu. Prvú iniciatívu v tom čase spustila nadácia Zdravé mesto v spolupráci s dobrovoľníkmi z amerických Mierových zborov a obyvateľmi sídliska.
Poslankyňa mestského zastupiteľstva Lucia Skokanová kladne hodnotí, že sa mesto zapája do grantových výziev, vyhlasovaných rôznymi nadáciami. „Takto sa v minulom roku vďaka podpore Nadácie Ekopolis podarilo obnoviť okolie prameňa Medokýš a v tomto roku to bude projekt v Sásovskej doline,“ dodala.
Dôležité podľa nej je aj zapojenie občanov do skrášľovania prostredia: „Nejde len o samotnú prácu, ale o vytváranie dobrých medziľudských a susedských vzťahov, spoluprácu medzi občanmi rôznych generácií a budovanie si vzťahu k prostrediu a komunite.“