BANSKÁ BYSTRICA. Čítaním svedeckých výpovedí z prípravného konania a ďalších listinných dôkazov pokračovalo dnes na Krajskom súde v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie v kauze Slánske lesy. Prokurátor v nej stíha za trestné činy podvodu a falšovania verejných listín podnikateľa Milana I., notára Ferdinanda O. a bývalého riaditeľa Správy katastra Pavla P. Obžalovaní ako organizovaná skupina mali v roku 1998 pripraviť Slovenskú republiku a ďalších vlastníkov približne o šesťtisíc hektárov lesných a iných pozemkov v hodnote viac ako 43 miliónov eur.
Inkriminovanú pôdu získala dnes už nebohá údajná dcéra grófa Ladislava Károlyiho Mária Dušičková na základe notárskeho osvedčenia, ktoré jej ako 85-ročnej vydal obžalovaný notár Ferdinand O. z Veľkých Kapušian. Pôdu následne vložila ako nepeňažný vklad do spoločnosti Slánske lesy s.r.o., kde je spoločníkom a konateľom manžel jej vnučky obžalovaný podnikateľ Milan I. z Trebišova. Majiteľkou pôdy sa Dušičková stala na základe notárskych osvedčení obsahujúcich nepravdivé skutočnosti o vlastníckom práve k nehnuteľnostiam. Bývalý riaditeľ Správy katastra v Trebišove Pavol P. prípad vlastníctva lesov a iných pozemkov riešil osobne, pretože ho považoval za komplikovaný a pracovníčky katastra nemali s takou vecou skúsenosti.
Obžalovaní vinu popierajú. Tvrdia, že prípravné konanie malo politické pozadie a vyšetrovanie vykonával miestne nepríslušný vyšetrovateľ. Namietali i Krajskú prokuratúru v Banskej Bystrici, ale medzitým prípad prevzala prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry. Ak ich súd uzná za vinných, hrozí im trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov. Notár a riaditeľ katastra figurovali aj v kauze Korunková, kde za podvod s pozemkami Špeciálny súd odsúdil lekára Antona Oberhausera na sedem rokov odňatia slobody nepodmienečne.
V Košiciach na Okresnom súde sa v marci skončilo samostatné občianske konanie v spore o vlastníctvo inkriminovanej pôdy. Súd rozhodol v prospech Slovenskej republiky, ktorú v spore zastupujú Slovenský pozemkový fond a Lesy SR. Právna zástupkyňa Lesov SR a Slovenského pozemkového fondu ako poškodenej strany Irena Sopková pre agentúru SITA uviedla, že v prebiehajúcom trestnom konaní očakáva odsúdenie páchateľov. Prokurátorku Úradu špeciálnej prokuratúry Máriu Trstenskú tiež potešil verdikt košického prvostupňového súdu a myslí si, že by mohol mať vplyv na uznanie viny trojice obžalovaných.
V tejto súvislosti Sopková dodala, že Ministerstvo pôdohospodárstva SR potvrdilo rozhodnutie Krajského lesného úradu v Košiciach o vytvorení lesného užívateľského celku (LUC) v prospech s.r.o. Slánske lesy. To znamená, že obžalovaný Milan I. môže sporné nehnuteľnosti (lesy, pasienky, ornú pôdu vodné plochy a iné) užívať do právoplatného skončenia občianskoprávneho sporu. Lesy SR však rozhodnutie považujú za nezákonné a proti Ministerstvu pôdohospodárstva podali žalobu, o ktorej zatiaľ nebolo rozhodnuté. V súčasnosti sporné pozemky na základe predbežného opatrenia súdu obhospodarujú Lesy SR a Slovenský pozemkový fond. Spoločnosť Slánske lesy sa na inom súde domáha náhrady škody vo výške viac ako osem miliónov eur.
Proces v medializovanej kauze sa začal v auguste 2009 a doteraz vypovedali desiatky svedkov. Medzi nimi i vnuk grófa Ladislava Károlyiho, ktorý odmietol názor, že sporné pozemky daroval jeho starý otec svojej údajnej nemanželskej dcére. Senát pojednával aj v Košiciach, kde vypočul troch svedkov, ktorí pre vek nemohli prísť do Banskej Bystrice. Z rovnakých dôvodov sa v Bratislave uskutočnil výsluch znalca z oblasti geodézie a kartografie.
Vzhľadom na rozsah dôkazného materiálu odročil senát hlavné pojednávania na máj, kedy sa budú opäť prezentovať listinné dôkazy. Spis v kauze Slánske lesy má vyše osemtisíc strán vo viac ako štyridsiatich zväzkoch.