BANSKÁ BYSTRICA. Nepoužívané a znehodnotené staré vozidlá blokujú verejné priestranstvá a sú problémom mnohých veľkých miest. Banská Bystrica by sa mohla od nich oslobodiť podľa vzoru Košíc, kde sa vďaka cielenej akcii podarilo vytvoriť množstvo nových parkovacích miest. Poslanec Vladimír Pirošík už problém otvoril v rámci interpelácií na poslednom mestskom zastupiteľstve a opätovne s ním chce vystúpiť aj na aprílovom rokovaní. Príklad Košíc je podľa neho inšpirujúci:
„ Z 508 opustených áut, identifikovaných košickou mestskou políciou, bolo už 352 odstránených samotnými majiteľmi na základe výzvy mesta. Ďalších 25 sa podarilo mestu odstrániť, niektoré sú ešte v riešení. Od začiatku spustenia akcie sa tak v Košiciach uvoľnilo takmer 380 parkovacích miest, ktorých vlastníkom je mesto. Ďalších 131 by sa malo uvoľniť v dohľadnej dobe,“ dodal. Aj v Banskej Bystrici preto chce iniciovať akciu, ktorá by sa zamerala na zmenšenie počtu vrakov.
Náčelník mestskej polície v Banskej Bystrici Ľubomír Piterka konštatoval, že problémom sa budú cielene zaoberať v spolupráci s mestom. Už v predchádzajúcom roku viedla mestská polícia evidenciu dlhodobo stojacich a starých vozidiel na verejných priestranstvách. Zistených majiteľov vyzvali na ich odstránenie podľa všeobecne záväzného nariadenia o verejnom poriadku. Podľa starého VZN sa majiteľ auta, ktoré bolo odstavené viac ako tri mesiace, dopúšťal priestupku. Takto sa vlani podarilo odstrániť 67 starých vozidiel.
Súčasnú situáciu komplikuje skutočnosť, že podľa nového VZN o verejnom poriadku sa už takéto státie za priestupok nepovažuje. Ľubomír Piterka nepredpokladá, že by sa predmetné VZN v dohľadnej dobe menilo, keďže ho poslanci prijali iba nedávno. Dodal však, že existujú ďalšie právne možnosti ako sa s týmto neduhom vysporiadať. Jedným z nich je platný zákon o odpadoch a tiež mestské VZN, ktoré túto problematiku upravuje.
Mesto v spolupráci s mestskou políciou zmapuje aktuálny stav dlhodobo stojacich vozidiel . Ak sa potvrdí, že ide o staré vozidlo, vyzvú majiteľa na jeho odstránenie z verejných priestranstiev. Ako v odpovedi na poslaneckú interpeláciu konštatoval námestník pre rozvoj a výstavbu mesta Ľubomír Ryša, po výzve by mal majiteľ auto do 30 dní odstrániť. Ak tak neurobí, môže byť auto odtiahnuté na určené parkovisko. Týka sa to aj vozidiel, ktorých majiteľa sa nepodarilo zistiť.