Brezno
Habera a Team sľubujú veľkolepú koncertnú show
12.5. Brezno - Zimný štadión (20:00)
Česko-slovenská pop-rocková legenda, skupina Team a Pavol Habera, sa v máji vydáva po štyroch rokoch na svoje posledné spoločné turné. Fanúšikom sľubuje pri tejto príležitosti jedinečnú a svoju doposiaľ najväčšiu pódiovú show. Pavol Habera prezradil zopár detailov
o pripravovanom turné Habera & Team Final tour 2012. Samotné pódium s rozmermi 24 x 12 metrov poskytne Teamu dostatočný priestor na poriadnu show. Koncert môžu fanúšikovia pohodlne sledovať aj z väčšej vzdialenosti, pretože sa bude prenášať na veľkoplošnú obrazovku o veľkosti 100 metrov štvorcových. Zvuk vynikajúcej kvality garantuje systém K1 od L-Acoustics, ktorý používajú najväčšie svetové hviezdy, Slovami Pavla Haberu:
"Po takmer 30 rokoch od vzniku TEAMu chceme uzavrieť jednu mimoriadnu a úspešnú kapitolu našich hudobných životov a najlepší spôsob je zahrať našim fanúšikom a predviesť sa im v tom najlepšom svetle. Bude to naše najväčšie turné, čo sa týka celej výpravy svetiel, efektov, zvuku a veľkosti pódia - tak, aby to spĺňalo najprísnejšie európske kritériá.“
Banská Bystrica
Parkovisko Mičínska cesta
13.4.-22.4. Cirkus ALEŠ, drezúra šeliem, 120. ročná tradícia, medzinárodná show s 20 artistami, účinkujú laureáti cirkusového festivalu Monte Carlo, po celý deň otvorený cirkusový zverinec exotických zvierat. Fotografovanie na ťavách, s veľhadmi alebo miniponíkom.
ŠTÁTNA OPERA
16. 4. (10:30) Emmerich Kálmán: VOJVODKYŇA Z CHICAGA . Opereta o tom, čomu všetkému sa dcéra amerického milionára priučila v Európe.
27. 4., 28.4. (18:30) Georges Bizet, Rodion Ščedrin, Dana Dinková: CARMEN
KLUB 77
17.4.(18:00) FILMOVÝ VEČER - VEČER ŠPANIELSKEHO FILMU
BABEL
21.4.(19:00) TOY PIŠTOĽS, NA SMIECH, PIVNICA
DIVADLO Z PASÁŽE
19. 4. (19:00) BRATISLAVSKÁ PREMIÉRA - Malá scéna STU Bratislava :Hamlet a syn (Herecká spoločnosť princa Hamleta)
19. 4. (19:00) Nová inscenácia s názvom „Hamlet a syn” (Herecká spoločnosť princa Hamleta), bude nadväzovať na projekt vzdelávania hercov/herečiek z Divadla z Pasáže, ktorí sa v priebehu niekoľkých mesiacov venovali dejinám antického divadla…
BÁBKOVÉ DIVADLO NA RÁZCESTÍ
17. 4. (19:00)
Julius Meinholm: NEPLAČ, ANNA. Inscenácia pre Ženy napísané podľa Muža.
18. 4. (19:00) Teátriu - MOCAD(R)ÁMY: Mini drámy o živote v ženskej koži.
24. 4. (19:00) TRIO BES: ŠMÍRAČKY. Pohľady do zákulisia dievčenských emócií, (ne)mať bábo, (ne)byť mamou, dramédia za aktívnej účasti obecenstva.
DIVADLO Z PASÁŽE
19. 4. (19:00) Hamlet a syn (Herecká spoločnosť princa Hamleta)
Divadlo ŠTÚDIO TANCA
18.4.(19:00) Pena dní - tanec. Činoherno-tanečná inscenácia podľa rovnomennej literárnej
predlohy Borisa Viana. Dielo Pena dní je jedným slovom o láske. Plné typickej
hravosti, vtipu, ľahkej irónie, metafor, s nádychom dadaizmu a surrealizmu.
Atmosféra príbehu je zo začiatku hravá a optimistická, postupne však začína temnieť
a na vás možno začne padať tieseň, tak ako aj na hlavné postavy príbehu....
20.4.(19:00) Landscapes / Premeny krajiny - tanec. Hosť Divadla Štúdio tanca
25.4.(19:00) Tak dávno som ti nenapísala - tanec. Jedna z najúspešnejších tanečných inscenácií.
--------------------------------------------------------------------------------------
Envirofilm 2012 s rekordným počtom filmov
Environmentálne riziká sú leitmotívom Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm, ktorého 18. ročník sa uskutoční 14. - 19. mája 2012 v ôsmich slovenských mestách. K festivalovým mestám Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica a Krupina sa tento rok oficiálne pridali mestá Poltár, Skalica a Košice. Do festivalového diania sa po prvý raz zapoja aj kiná KZP (Kultúrne zariadenia Petržalky, Bratislava), ktoré počas festivalového týždňa uvedú prehliadky súťažných filmov Envirofilmu 2012. Vlastný, Filipkáčsky Envirofilm, v spolupráci s organizátormi festivalu, pripravuje banskobystrická Škola u Filipa.
Tento rok filmári z 32 krajín sveta prihlásili do súťaže 179 filmov, čo je v histórii festivalu rekordný počet. Rekordný je aj počet filmov nemeckých autorov – 43. Slovensko súťaží s 31 filmami a Česká republika s 26 filmami. Francúzsko prihlásilo 13, Rakúsko 10 a Taliansko 7 filmov. Belgicko a Maďarsko majú po 4 filmy. Estónsko, Čína, Kanada, Poľsko, Veľká Británia a USA prihlásili po 3 filmy. S dvomi filmami prispeli Brazília, Irán, Japonsko, Portugalsko, Španielsko a po jednom filme Srbsko, Čierna Hora, Austrália, Fínsko, Holandsko, Chorvátsko, Izrael, Libanon, Malta, Nórsko, Švajčiarsko, Turecko a Palestína, ktorá na Envirofilme súťaží po prvý raz! Spolu do osemnástich ročníkov festivalu filmári z celého sveta zaslali takmer 2 tisíc filmov.
Začiatkom marca zasadala v Banskej Bystrici výberová komisia, ktorá nominovala filmy do hlavnej súťaže Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2012. Komisia pracovala v zložení Kateřina Javorská (scenáristka a dramaturgička), Jana Mesiariková (dramaturgička redakcie regionálneho vysielania RTVS) a Peter Dimitrov (režisér a scenárista) vybrala do hlavnej súťaže 57 dokumentov od autorov z 19 krajín sveta. Pre detskú porotu, ktorá zasadne počas festivalu, vybrala komisia 9 filmov. Medzinárodná filmová porota zasadne 12. - 15. apríla v Banskej Bystrici. Jej členmi sú Kateřina Javorská (SR), Iwona Siekierzynska (Poľsko), Janka Mesiariková (SR), František Palonder (SR) a Ferencz Varga (Maďarsko).
V tohtoročnej filmovej súťaži má najviac filmov Slovensko – 9, po 8 filmov majú Nemecko a Česká republika, Francúzsko súťaží s 7 dokumentmi. Ďalej sú v súťaži zastúpené krajiny Veľká Británia, Holandsko, Španielsko, Taliansko, Austrália, Rakúsko, Čína, Taliansko, Švajčiarsko, Belgicko, Srbsko, Čierna Hora, Estónsko, Brazília, Turecko a Palestína. Súťažiť budú aj dokumenty z Európskej komisie a UNIDO (Organizácia Spojených národov pre priemyselný rozvoj). Už tradične je najsilnejšie zastúpená kategória dokumentárnych filmov.
Najkratším súťažným filmom je estónsky film Pozorovanie vtákov (súťaží v kategórii voľná tvorba a filmy pre deti a mládež a má 32 sekúnd). Najdlhší prihlásený film má názov My, korkoví ľudia (Španielsko) a 120 minút. Do hlavnej súťaže však nepostúpil. Tam má prím najdlhšieho filmu 99-minútový dokument Urob to – príbeh vydedencov dnešných dní (Veľká Británia). Súťaží v kategórii dokumentárnych filmov. Niektorí autori vsadili len na silu obrazovej výpovede, bez slov. Taký je napríklad srbský dokument Rekviem za prírodu alebo Život a súženia jedného kohúta (Čierna Hora) v kategórii voľná tvorba a filmy pre deti a mládež).
Témou 17. ročníka medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet je Moja stopa na tejto planéte. Tento rok sa do súťaže zapojilo 2 774 autorov z 354 slovenských škôl (2 620 prác). Zo zahraničia (Lotyšsko, Srbsko, Čína) súťažilo 98 autorov (98 prác). Odborná porota v zložení Ladislav Vojtuš, Eva Beňačková a Miroslav Zaťko posudzovala teda viac ako 2 700 prác v štyroch kategóriách – kresba, maľba, grafika, kombinované techniky, čiernobiela a farebná fotografia a animovaný film a udelila spolu 23 cien. Vernisáž výstavy Zelený svet a udeľovanie cien sa uskutoční v pondelok 14. mája od 13.30 hod. v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.
Sprievodné podujatia každoročne obohacujú filmovú časť festivalu vo všetkých festivalových mestách. Okrem už spomenutých podujatí Zelený svet a pokus o vytvorenie nového slovenského rekordu, návštevníkov festivalu čakajú besedy, stretnutia so zaujímavými ľuďmi, osobnosťami, množstvo výstav a, samozrejme, aj podujatí pre deti. Hneď v prvý deň festivalu sa uskutoční vernisáž výstavy obrazov a fotografií Tatry štetcom a fotoobjektívom (výtvarník Miroslav Bárdi a fotograf Karol Demuth), beseda s holandským režisérom Jan van de Bergom a v prehliadke filmov z archívu SFÚ bude uvedený film Martina Šulíka Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy o významnom slovenskom dokumentaristovi. Nesporne zaujme beseda na tému ekozločiny so špecialistom na trestnú činnosť proti životnému prostrediu Ladislavom Hannikerom a držiteľom titulu Ambasádor životného prostredia Mikulášom Hubom alebo beseda o národných parkoch, ktorej sa zúčastní aj David Barna (USA National Park Service), v roku 2010 člen medzinárodnej poroty Envirofilmu.
Medzinárodný festival filmov o životnom prostredí ENVIROFILM vznikol v roku 1995 a koná sa každoročne v máji. Centrom festivalového diania je Banská Bystrica. Vyhlasovateľom festivalu je Ministerstvo životného prostredia SR, organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia a Envirofilm, n. o.
Anna Gudzová