BANSKÁ BYSTRICA. Nie je vylúčené, že v Banskej Bystrici bude opätovne fungovať kancelária Verejného ochrancu práv. Podobná pobočka v meste fungovala dočasne už za ombudsmana Pavla Kandráča a zo strany obyvateľstva bol o túto formu právnej pomoci veľký záujem. Poslanec mestského zastupiteľstva Vladimír Pirošík je presvedčený, že ide o jednu z foriem, ako priblížiť spravodlivosť Banskobystričanom a obyvateľom z okolia. Mestské zastupiteľstvo odporučilo na jeho návrh primátori Petrovi Gogolovi, aby vo veci konal. Ten iniciatívu privítal.
„ Ideálnym riešením by bolo, ak by samospráva dokázala vytvoriť pre pobočku priestorové a materiálne predpoklady,“ konštatoval Pirošík.
Funkcie verejnej ochrankyne práv sa 28. marca ujala Jana Dubovcová. Ako nám v tejto súvislosti potvrdila, má veľký záujem o to, aby sa Kancelária verejného ochrancu práv priblížila k ľuďom a vrátila sa do regiónov: „ Ideálne by bolo mať detašované pracoviská vo všetkých ôsmich samosprávnych krajoch. V tejto súvislosti ma tešia pozitívne signály od samospráv, aj konkrétne iniciatíva banskobystrického mestského zastupiteľstva a ústretovosť primátora ,“ doplnila.
Zároveň však dodala, že stoja pred veľkými finančnými problémami, ktoré musia vyriešiť a čo najskôr nájsť prostriedky na zaplatenie ľudí, ktorí by túto dôležitú prácu v regiónoch robili.
Inštitút verejného ochrancu práv je službou obyvateľom pri uplatňovaní základných práv a slobôd v každodennom živote. Ide hlavne o rýchlu právnu ochranu v prípadoch , ak sa fyzická alebo právnická osoba domnieva, že základné práva a slobody sú porušené konaním, rozhodovaním alebo nečinnosťou orgánov verejnej správy.
Verejný ochranca práv nemôže zrušiť alebo zmeniť rozhodnutie žiadneho orgánu. Môže však príslušný orgán upozorniť, že jeho rozhodnutie alebo konanie je nesprávne alebo je v rozhodovaní nečinný.