BANSKÁ BYSTRICA. Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes vyhovel prokurátorovi a vrátil na doplnenie dokazovania prípad bývalého policajného riaditeľa v Banskej Bystrici, ktorého okresný súd oslobodil spod obžaloby za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Podľa prokurátora bývalý riaditeľ Obvodného oddelenia PZ Banská Bystrica-Východ Roman B. spáchal prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa, pretože ovplyvňoval riešenie dopravného priestupku v prospech syna generálneho riaditeľa bratislavskej Incheby Alexandra R.
Podľa odvolacieho senátu sa bude musieť prvostupňový súd na novom hlavnom pojednávaní podrobnejšie zaoberať jednotlivými dôkazmi. Podľa obhajcu Jozefa Švarca jeho klient konal na priamy pokyn svojho nadriadeného. Podčiarkol, že dokazovanie nepreukázalo žiaden motív exriaditeľa na to, aby ovplyvňoval riešenie dopravného priestupku v prospech syna generálneho riaditeľa bratislavskej Incheby.
Dopravný priestupok Alexander R. mladší spáchal ako vodič Porsche v skorých ranných hodinách 14. februára 2010 v Banskej Bystrici-časť Jakub. Policajnej hliadke nepredložil potrebné doklady a následne odmietol i dychovú a krvnú skúšku na alkohol. Do veci vstúpil aj bývalý bratislavský krajský policajný riaditeľ Pavel Brath, ktorý v aute sedel ako spolujazdec.
V súvislosti s riešením priestupku hliadka privolala na pomoc ďalších policajtov, pretože posádku Porsche okrem Alexandra R. a Pavla Bratha tvorili aj ďalšie osoby. Jeden z privolaných policajtov potom časť dokumentovania priestupku zaznamenal na služobnú videokameru. Na žiadosť Alexandra R. postúpili banskobystrickí policajti priestupkový spis na riešenie do Bratislavy. V spise však chýbal obrazovo-zvukový záznam potrebný pri objasňovaní inkriminovaného priestupku. Ten neskôr policajti z Banskej Bystrice kolegom v Bratislave na vyžiadanie dodali.
Záznam bol vymazaný i z média policajta, ktorý priestupok dokumentoval. A práve za vymazanie tohto záznamu obvinili policajného riaditeľa Romana B. Ten vyhlásil, že je nevinný a dodal, že v polícii odslúžil čestne a svedomite 23 rokov. Roman B. si myslí, že sa stal obeťou zákulisných bojov.
Exriaditeľ jedine priznal, že záznam považoval za neupotrebiteľný. Práve toto počínanie kritizoval prvostupňový súd, podľa ktorého mal Roman B. nechať hodnotenie dôkazov na príslušný správny orgán v Bratislave. Proti riaditeľovi svedčil iba jeden z podriadených policajtov, čo pre súd znamenalo tvrdenie proti tvrdeniu. Nepreukázal sa ani úmysel exriaditeľa mariť riešenie priestupku, keďže inkriminovaný záznam osobne prekopíroval do troch policajných počítačov. Súd preto rozhodol podľa zásady In dubio pro reo, teda v pochybnostiach v prospech páchateľa.