BANSKÁ BYSTRICA. Podľa štatistiky Business Software Alliance (BSA) za rok 2010 sa v SR 42 percent počítačových programov používalo nelegálne. "To znamená, že skoro na polovici počítačov, ktoré máme na Slovensku, je softvér nelegálny, čo je dosť vysoké číslo," uviedla právna zástupkyňa BSA Adriana Tomanová. Priemer nelegálne používaných počítačových programov v Európskej únii je 35 percent, v Rakúsku 24 a Česku 36 percent. BSA robí analýzu raz ročne, a to celosvetovo, pričom 15. mája zverejní čísla aj za rok 2011. BSA na území SR zastupuje popredných výrobcov komerčného softvéru.
Podľa Tomanovej majú za posledné roky skúsenosti, že domácnosti a ľudia si už dávajú väčší pozor na to, aby mali legálny softvér. Minimálne si kupujú počítače s už predinštalovaným legálnym operačným systémom, ktorý je aj cenovo zvýhodnený. A to najmä preto, lebo nelegálny softvér môže počítač poškodiť. "Každý sa už doma bojí o svoje fotografie, korešpondenciu, maily," vymenovala Tomanová s tým, že v tomto prípade už ľudia právne vedomie majú.
Väčšie firmy, ktoré majú nad 100 počítačov, o softvérovú čistotu dbajú. "Tam sa situácia zlepšuje." Najhoršie sú na tom podľa Tomanovej menšie firmy, ktoré majú od päť do 50 počítačov. "Kde, samozrejme, majiteľ, konateľ chce ušetriť nejaké peniaze a povie, kúpte jednu licenciu a nainštalujte ju na všetky počítače. A toto sa stáva na Slovensku ešte často," dodala s tým, že ich cieľom je, aby sa to zmenilo a zlepšilo a potom pôjde percento pirátstva dole.
Počítačový program je autorským dielom, takže spadá pod duševné vlastníctvo. O počítačové pirátstvo ide vtedy, keď sa počítačový program používa bez príslušnej licencie, čiže nelegálne. Za používanie nelegálneho softvéru, a teda porušovanie autorského práva hrozí trest, nakoľko ide o trestný čin. Trestné sadzby sa odvíjajú od toho, akú vysokú škodu osoba spôsobí, škoda sa určuje podľa ceny licencie. Trest odňatia slobody hrozí až na osem rokov.