BANSKÁ BYSTRICA. Po minuloročných dobrých skúsenostiach sa Lesy SR, š.p., opäť rozhodli zamestnať ľudí, ktorí sú dlhodobo bez práce, a to na vykonávanie preventívnych protipovodňových činností, uviedol to hovorca Lesov Vlastimil Rezek. "Ide o pracovníkov, ktorých berieme do pracovného pomeru na dobu určitú, zvyčajne na šesť mesiacov. V súčasnosti, to znamená k 15. máju, podnik zamestnáva už 259 ľudí," konštatoval. Podľa Rezeka predpokladajú, že k nim v najbližšom období pribudne ešte 50 až 100 ľudí. V tomto roku sú zamestnanci platení v prevažnej časti z financií úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.
"Momentálne máme na zmluvy s úradom práce prijatých 150 ľudí a ďalších 109 sme prijali takých, ktorých budeme platiť z vlastných prostriedkov. Vlani to bolo trochu inak, prevažnú časť sme platili z prevádzkového zisku Lesov SR," podotkol Rezek. Refundácia zo strany štátu bude tento rok až do výšky 95 percent mzdových nákladov. V minulom roku (do júla 2011) boli Lesy obmedzené tzv. pravidlom de minimis, pričom výška štátnej pomoci podnikom bola obmedzená na 200.000 eur. Príspevok teda Lesy využili iba na Odštepnom závode (OZ) Prievidza. Novelizovaný zákon však umožnil, aby aj Lesy SR mohli čerpať príspevok na protipovodňové činnosti bez obmedzenia. "Vzhľadom na krátkosť času a rozbehnuté práce sme tento príspevok už v minulom roku nevyužili a v tomto roku sa ho snažíme využiť vo zvýšenej miere," vysvetlil Rezek.
Najviac pracovníkov, 30, zamestnáva OZ Rožňava. OZ Sobrance na východe Slovenska zamestnáva 20 ľudí rovnako ako na strednom Slovensku OZ Beňuš. V prevažnej väčšine čistia korytá potokov či vyrezávajú náletové dreviny, ktoré sú pri potokoch, aby nebránili odtoku vody. Taktiež čistia priepusty pod cestami či odrážky na lesných cestách, ktoré zavádzajú dažďovú vodu do porastu. "Aby sa nestalo, že tá voda potečie po lesnej ceste až do doliny a mohla by spôsobiť nejakú povodeň," priblížil Rezek.
Prvých pracovníkov zamestnali už v apríli a ostatných priebežne prijímajú podľa potrieb jednotlivých závodov alebo podľa toho, ako sa podarí podpísať zmluvy s úradmi práce. Zamestnancov lesy vyberajú nielen po dohode s úradmi práce, ale aj so starostami obcí. "Pretože tí si poznajú najlepšie svojich ľudí a nie každý je ochotný, prípadne schopný robiť takéto zamestnanie, aj keď to nie je nejako náročné." V minulom roku sa na tieto práce prihlásili aj absolventi lesníckych škôl, čo je pre zamestnanie sa v Lesoch SR jednou z podmienok, hlavne pri vykonávaní lesníckych činností. "Boli sme s nimi tak spokojní, že jednotlivé závody s nimi podpísali potom i zmluvu na ďalšie obdobie a zaviedli si ich do stáleho stavu," priblížil Rezek.
Podľa jeho slov mali v minulom roku s týmito prácami veľmi dobré skúsenosti. Myslí si, že pomôžu nielen lesom, ale aj ľuďom žijúcim pod horami, ktorí sa budú cítiť bezpečnejšie. Vítaným efektom tiež je, že nezamestnaní získajú prácu. "Samozrejme, aj toto bol dôvod, prečo sme rozbehli protipovodňové práce. Ale čo sa týka lesníctva, prvoradé pre nás je, že skutočne urobíme kopec roboty, ktorá bola v minulosti zanedbávaná pre nedostatok peňazí. A momentálne aké-také peniaze na ňu sú, tak ju treba spraviť," uzavrel Rezek.