BREZNO. Kino Mostár sa radí medzi kamenné kiná, ktoré svojim divákom každoročne ponúkajú okolo 120 titulov a priemerná návštevnosť dosahuje zhruba päťdesiatku. Nie je to veľa, ale v porovnaní s inými jednosálovými kinami na Slovensku ani málo. Skok na novú digitálnu technológiu je však zložitý.
Procesom digitalizácie kín a prechodom z distribúcie klasických 35-milimetrových kópií filmov na digitálne ušetria filmové a distribučné spoločnosti nemalé peniaze. Pre väčšinu našich kín, ktoré doteraz pracovali s technológiami z 80. rokov, to však znamená kompletnú modernizáciu technického vybavenia a na ňu chýbajú peniaze.
Jeden digitálny projektor totiž vyjde na niekoľko desiatok tisíc eur. Čas sa kráti, pretože už na budúci rok budú filmy distribuované len na digitálnych kópiách. Audiovizuálny fond síce poskytuje prostriedky na digitalizáciu, ale len do výšky 50 percent nákladov. Mesto by tak na záchranu kina muselo prispieť druhou polovicou. „Vyzerá to tak, že pokiaľ sa nenájde 50 percent na dofinancovanie, tak naozaj hrozí, že kino Mostár od 1. 1. 2013 nebude premietať,“ informovala vedúca kina mestského kultúrneho strediska Janka Tajbošová.
Podpisová akcia
Združenie prevádzkovateľov a pracovníkov kín na Slovensku poslalo ministerstvu kultúry žiadosť o kompletné vyfinancovanie približne päťdesiatky kín do roku 2013, pričom Mostár figuruje v prvej polovici zoznamu. „Podpora digitalizácie kín je plne v kompetencii Audiovizuálneho fondu, rovnako ako aj plán výziev na podávanie projektov v tejto oblasti.
Kiná sa nedigitalizujú podľa výberu ministerstva kultúry, ale na základe individuálnych žiadostí podávaných na AVF,“ uviedla Natália Mizereová z Ministerstvo kultúry SR. Odpovede na otázku, aké šance má v tejto oblasti kino Mostár, sme sa od AVF do redakčnej uzávierky nedočkali. Na oficiálne stanovisko čaká aj kultúrna komisia v Brezne, aby mohla odporučiť ďalší postup mestskému zastupiteľstvu. „Myslím si, že by bolo na škodu, keby sa naše kino nezdigitalizovalo, pretože ho vo veľkej miere využívajú aj naše školy, a tým pádom by sme prišli aj o dotáciu z ministerstva prostredníctvom kultúrnych poukazov,“ konštatuje Tajbošová.
Digitál by mohol opäť zaplniť kiná
Obmedzený počet klasických filmových kópií pôsobí v neprospech menších kín, akým je aj to breznianske. Filmová novinka sa sem dostáva často až po niekoľkých mesiacoch od uvedenia, čo nepriaznivo vplýva na návštevnosť. „Je pre nás dosť smutné, že Brezňania radšej sadnú do auta a idú do multiplexu v Banskej Bystrici.
Minú síce veľa peňazí, ale pozrú si novinky v kvalitnom prostredí a navyše aj v 3D,“ povedal riaditeľ MsKS Július Obernauer. Návštevnosť samozrejme závisí aj od titulu, ale od roku 2009, keď sa v Mostári pre obrovský záujem šesťkrát reprízoval Pokoj v duši, sa podobná situácia už nezopakovala. Digitalizácia okrem premietania v 3D formáte umožní, že filmové novinky sa budú môcť dostať do všetkých kín na Slovensku súčasne a nebudú tak zvýhodňované len tie najväčšie. Navyše táto moderná technológia umožní ukladať filmové snímky do pamäte prístroja, a tak ich nebude treba znova objednávať, ale len opätovne požiadať o licenciu. V budúcnosti sa v tomto smere počíta napr. aj so živými športovými a kultúrnymi prenosmi.
Prostredie vychováva
Od návštevy kina v Brezne mnohých odrádza dezolátny stav kinosály. Aby sa to zmenilo, výmenu by si zaslúžili minimálne sedadlá a podlaha. Celá iniciatíva však opäť stroskotáva na financiách. „Mestský dom kultúry by mal vyzerať kultúrne, ale bohužiaľ v tejto budove sa za niekoľko desaťročí nič väčšie neurobilo. Technológie, ktoré používame, sú už zastaralé a niektoré aj na hranici životnosti. O estetickom vzhľade ani nehovorím,“ povedal Obernauer. Ako tvrdí, lepšie prostredie by si diváci určite zaslúžili, pretože práve ono vychováva. „Myslím si, že by to bola aj dobrá služba pre našich občanov, ktorí radi chodia do kina – nemuseli by ísť za kvalitnými filmami a do pohodlného kina štyridsať kilometrov,“ uzavrel Obernauer.