BANSKÁ BYSTRICA. Základná škola Bakossova a ZŠ Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici sa stali súčasťou ojedinelého projektu, zameraného na bezpečnosť detí na cestách.
Formou multimediálneho internetového portálu chce automobilová spoločnosť Škoda upozorniť na dôležitosť prevencie a hravou formou žiakov naučiť všetko podstatné, s čím sa ako účastníci cestnej premávky budú stretávať.
Celý projekt má interaktívny charakter a žiaci v rámci neho riešia rôzne bežné dopravné situácie. Súčasťou portálu sú aj jednoduché testy a simulačné hry, ktoré deťom navodia atmosféru konkrétnych dopravných situácií.
„Veľký dôraz sme kládli na to, aby mal celý projekt hravú formu a deti zaujal. Iba tak môžeme dosiahnuť žiadaný efekt – aby si deti zásady bezpečnosti na cestách osvojili takýmto jednoduchým spôsobom,“ povedala PR manažérka spoločnosti Lucia Busquet.
Upozornila, že v cestnej premávke sú práve deti najzraniteľnejším článkom, čo dokumentujú rôzne smutné štatistiky.
Iba v priebehu vlaňajška na našich cestách zahynulo osem detí a viac ako 400 utrpelo rôzne zranenia.
Ako odhadnúť nebezpečenstvo
V Čechách sa podobný projekt začal realizovať pred troma rokmi a priniesol výrazný posun vo vzťahu detí k riešeniu dopravných situácií. Podľa vyjadrení psychológov nie sú deti do desať rokov schopné dostatočne odhadnúť viaceré bezpečnostné riziká, podobné projekty im preto môžu pomôcť eliminovať riziká na minimu.
Zástupkyňa rodičov Zuzana Trepková považuje práve internetovú formu komunikácie na túto závažnú tému za veľmi cennú, keďže pre deti je to prirodzený spôsob komunikácie. Navyše, simulácia rôznych dopravných situácií ich dokáže vtiahnuť rovno do stredu diania.
Hoci portál je určený predovšetkým pre žiakov od šiestich do desiatich rokov, hravo si s ním poradia aj deti, ktoré ešte nevedia čítať. Tých sprevádza na ceste cez rôzne úlohy psík, ktorý ich nenútene nabáda plniť rôzne úlohy.
„Projekt má aj ďalšiu silnú stránku. Tvorcovia sa ho snažili postaviť tak, aby sa opakovanie stalo pre dieťa návykom, nie zlozvykom,“ doplnila Zuzana Trepková.
Prilba, či umytie rúk?
Než sa do projektu v spoločnosti Škoda pustili, otestovali najprv deti vo vzťahu k rôznym dopravným situáciám. Odpovede na niektoré otázky bolo naozaj zaujímavé. Pri dotaze, čo by deti urobili ako prvé pred jazdou na bicykli, väčšina z nich správne odpovedala, že by si nasadila prilbu. Našli sa však aj deti, ktoré by uprednostnili umytie rúk, či ich nakrémovanie rúk.
Testovanie zároveň ukázalo alarmujúci údaj, že väčšina detí sa v autosedačke nepripútava a neraz to od nich nežiadajú ani rodičia. Po tom, čo si deti pozreli napríklad crash testy, dokázali zmeniť vzorce správania v cestnej premávke. Dnes už dokážu svojich rodičov upozorniť, že plastová fľaša s minerálkou nemá čo hľadať na zadnom sedadle a že bezpečnostné pásy si zapínať treba.
Učiteľka Ľubica Berkyová považuje projekt za prínos pre žiakov i pedagógov. „Dopravná výchova sa ako samostatný predmet nevyučuje, žiakov sa však snažíme naučiť všetko podstatné z tejto oblasti v rámci iných predmetov. Keďže pri výučbe detí jednoznačne víťazí zážitková forma, je tento projekt pre nás i našich žiakov určite podnetný a budeme s ním radi pracovať,“ dodala.