Jarná aktivita klieštov vrcholí

Najoptimálnejšie obdobie na zaočkovanie prvou z troch dávok očkovacej látky proti kliešťovej encefalitíde je koniec februára, druhú dávku odborníci odporúčajú podať koncom marca alebo začiatkom apríla, ešte pred jarnou aktivitou kliešťov.

BANSKÁ BYSTRICA. Jarná aktivita kliešťov, ktorá sa začala koncom marca, v týchto týždňoch vrcholí. Aj keď odborníci podľa hovorkyne banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Márie Tolnayovej predpokladali, že vplyvom tuhej zimy prežije menej populácií kliešťov, opak je pravdou. Stále sú pomerne vysokým potenciálnym rizikom hlavne v endemických oblastiach (výskyt obmedzený na istý kraj, región), kde sú kliešte zamorené vírusom kliešťovej encefalitídy. "Banskobystrický kraj nepatrí medzi takéto oblasti, máme tu však ojedinelé prípady ochorení," konštatovala vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Mária Avdičová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nedá sa podľa nej totiž vylúčiť, že človek kliešťa nechytil mimo tohto regiónu. "Tí, čo žijú v endemických oblastiach či tam majú chalupy, mali by využiť šancu dať sa zaočkovať, aj keď je to na plnú úhradu pacientom. Ani v iných krajinách nie je toto očkovanie hradené, ľudia ho však nepodceňujú a zaočkovať sa dajú," pokračovala. Najoptimálnejšie obdobie na zaočkovanie prvou z troch dávok očkovacej látky proti kliešťovej encefalitíde je koniec februára, druhú dávku odborníci odporúčajú podať koncom marca alebo začiatkom apríla, ešte pred jarnou aktivitou kliešťov. Tretiu dávku odporúčajú podať v septembri. Očkovanie chráni pred týmto pomerne vážnym ochorením až päť rokov.

Hovorkyňa pokračovala, že kliešťová encefalitída je jediné ochorenie vyvolané kliešťami, ktorému sa dá očkovaním predísť. Ostatné ochorenia spôsobené kliešťami sú preventabilné len tým, že sa po pobyte v prírode, hlavne vysokej tráve, človek poprezerá, odstráni si kliešte a v prípade, že v inkubačnom čase začne pociťovať príznaky podobné chrípkovým, by mal vyhľadať lekársku pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

Pre kliešťa sú domovom hlavne trávnaté porasty. Pri chôdzi či ležaní vo vysokej tráve dokáže využiť nestráženú chvíľu a preliezť na človeka. Na ľudskom tele sa usadí na miestach, kde je najjemnejšia koža. Zakliešti sa, pričom spôsobí drobné poranenie. "V prvom momente človek necíti nič, pretože kliešť miesto vpichu znecitlivie obsahom štiav, ktoré vylúči. Prisatie si ani neuvedomíme, až kým si náhodne nevšimneme, že ho máme. Kliešť sa dá z tela odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom, len treba k nemu pristupovať s chladnou hlavou a nerobiť trhavé pohyby," vysvetlila Avdičová. Najoptimálnejšie je podľa nej pinzetou uchopiť jeho ploské telo čo najbližšie pri koži a kývavým spôsobom ho pomaly uvoľňovať. Potom je potrebné miesto vydezinfikovať, pričom najúčinnejší je jódový dezinfekčný prípravok. Ničí vírusy a baktérie, ktorými môže byť kliešť nainfikovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Avdičová dodala, že endemické oblasti sú v SR lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. Toto veľké ohnisko sa tiahne od jeho prameňa až po miesto, kde sa vlieva do Dunaja. Na Slovensku však nie je chorobnosť na kliešťovú encefalitídu vysoká. Ročne to je 70 až 90 prípadov, ktoré majú stredne ťažký priebeh a vyžadujú si hospitalizáciu. Okrem okolia Váhu možno za endemické územie považovať aj juhozápadnú časť SR, Nitriansky kraj - hlavne jeho južnejšie okresy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 403
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 585
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 355
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 332
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 558
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 249
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 525
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu