Školám na Okružnej ulici na sídlisku Fončorda a škole na Tatranskej ulici v Sásovej hrozí vylúčenie zo siete škôl. Rodičia z Okružnej skúsili poslednú možnosť – otvorený list.
BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrickí mestskí poslanci budú na zajtrajšom zasadnutí rozhodovať o osude základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Podľa tohto návrhu hrozí dvom zo štrnástich mestských škôl – Okružnej a Tatranskej zrušenie. Na oboch školách sa rodičia postavili proti ich rušeniu, zatiaľ čo riaditelia zvyšných škôl racionalizáciu podporili.
Petíciu proti rušeniu školy na Okružnej podpísalo viac ako 3 500 obyvateľov Banskej Bystrice.
Zástupcovia rodičov z Okružnej skúšajú v týchto dňoch poslednú možnosť. Na vedenie a poslancov mesta sa obrátili formou otvoreného listu.
„Hasíte malý ohník v školstve a pritom si pripaľujete veľkú vatru. Nepremýšľate nad tým, čo sa stane o pár rokov? Viete vôbec o tom, aká je dnes situácia s materskými školami, ktoré ste rušili pred niekoľkými rokmi? Chcete aby sa znovu tento scenár zopakoval aj so základnými školami,“ píše sa v otvorenom liste, ktorý nám poskytla zástupkyňa rodičov z Okružnej ulice Žofia Štulajterová. Podľa nej je táto škola výnimočná svojim integrovaným charakterom rómskych a nerómskych detí:
„Získať žiakov do školy , kde takmer tretinu tvoria rómske deti , je mravenčia práca .No už dnes je na školu zapísaných pre budúci školský rok dvadsať nových prváčikov a dvanásť detí do nultého ročníka. Svedčí to o tom , že škola bariéru predsudkov prelomila a svoju úlohu zvláda.“
Mesto racionalizáciu odôvodňuje tým, že v roku 2012 chýba na prevádzku mestských základných škôl 238 500 eur. Demografický vývoj klesol , kapacity škôl nie sú naplnené a ich využiteľnosť je iba 51, 96 percenta. Na investície v základných školách je navyše potrebných okolo 6, 5 milióna eur.
Primátor Peter Gogola na poslednom zastupiteľstve konštatoval, že návrh racionalizácie je výsostne ekonomickým rozhodnutím. Označil za luxus financovať pri súčasnom demografickom poklese štrnásť základných škôl.