MICHALOVÁ. Ochrancovia prírody aj lesníci pátrajú, kto založil medvedici, ktorá sa objavila pri Michalovej v Národnom parku Muránska planina, červený biometrický obojok. Medvedica ho mala taký zarezaný, že ho bolo sotva vidieť a hlasno chrčala. Odborníci sa domnievajú, že ho má príliš stiahnutý.
„Treba ju rýchlo nájsť, uspať a dať jej obojok dolu, lebo môže umrieť alebo dostane infekciu,“ tvrdí nemecká vedkyňa a autorka knihy o medveďoch Michaela Skubanová, ktorá dlhodobo pozoruje medvede na Slovensku.
Biometrické obojky slúžia vedcom na časopriestorové pozorovania medveďov. GPS presne zachytáva ich pohyb a správanie.
Nikto sa nepriznáva
Medvedicu s škrtiacim obojkom videli pred šiestimi dňami. „Videl ju poľovník. Ťažko dýchala, ale neviem, či to bolo pre obojok,“ hovorí poľovný hospodár Jaroslav Vojtas, ktorý sa dostal k informácii medzi prvými.
O prípade vie aj odborník na pozorovanie medveďov Slavomír Finďo z Národného lesníckeho centra vo Zvolene. „Povedali mi, že chrčala a líhala si. Videli červený obojok.“
Riaditeľ správy Národného parku Muránska planina Milan Boroš začal okamžite zisťovať, komu patrí biometrický obojok. Obtelefonoval ľudí, ktorí s obojkami pracujú, majiteľa nevypátral.
„Viem, že to nie je naša medvedica, my používame čierne obojky. Pokúsime sa ju nájsť. Medvedica sa uspí a obojok musíme uvoľniť alebo zložiť,“ hovorí Boroš.
Väčšina odborníkov na medvede sa domnieva, že dusiace sa zviera môže patriť do projektu pod gesciou Štátnej ochrany prírody. Vychádzajú z toho, že fotografie medveďov s červenými obojkami má na internetovej stránke firma LSO. Tá sledovanie zabezpečuje, za monitorovanie 15 zvierat v rokoch 2010 až 2014 dostane od štátu 1,1 milióna eur.
Pátra aj garant projektu Štátnej ochrany prírody Vladimír Antal. Hovorí, že červené obojky majú v ich projekte len samce. „Práve to zisťujeme, ale medvedica mala obojok taký zarezaný, že ho nebolo ani dobre vidno. Máme samicu na Poľane, ale tá má biely. Podľa údajov z GPS naše medvede v tej lokalite ani neboli,“ dodáva.
Biometrické obojky používa aj Národné lesnícke centrum. Slavomír Finďo hovorí, že sú čierne. GPS kontroluje denne a všetky ich medvede sú na Poľane.
Mali by ich dostať veľkí
Riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko tvrdí, že používajú čierne obojky. „Práve pre takéto možné problémy sme obojky zakladali len veľkým medveďom.“
Nemka Michaela Skubanová tvrdí, že toto nie je prvý prípad na Slovensku. Medveďov s tesnými obojkami už mali videť v Malej Fatre aj na Poľane. „Ten z Poľany sa tento rok ani neukázal, nevieme, čo je s ním. Okrem toho vôbec nie je isté, či medveď od Michalovej bola samica.“
Podľa Skubanovej treba biometrické obojky zakladať voľnejšie. Napríklad v Spojených štátoch amerických zakladajú obojky, keď majú minimálne osem rokov. Nemka žijúca na Slovensku preferuje riziko ich straty pred infekciou alebo udusením, ako sa to už v minulosti v zahraničí stalo.