Školy na Okružnej a Tatranskej budú vyradené zo siete základných škôl. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva v emotívnej atmosfére, kde nechýbali ani slzy.
BANSKÁ BYSTRICA. Dve základné školy zo štrnástich v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica neotvoria od budúceho školského roka svoje brány. V rámci prerokovania bodu o racionalizácii základných škôl poslanci mestského zastupiteľstva rozhodli, že základnú školu na Okružnej ulici na sídlisku Fončorda a Tatranskú v Sásovej vyradia zo siete škôl.
Verdikt sprevádzalo obrovské sklamanie a dokonca aj slzy. Zamestnanci školy a rodičia z Okružnej, ktorí prišli na zastupiteľstvo s transparentmi, reagovali na rozhodnutie poslancov veľmi emotívne.
Primátor Peter Gogola navrhol, aby sa o oboch školách, navrhnutých na zrušenie, rokovalo osobitne.
Materiál, ktorý sa týkal návrhu na racionalizáciu, bol podľa poslanca Jána Chladného nepostačujúci a od začiatku sa podľa neho hovorilo iba o dvoch školách. „ Je to účelovo určené na likvidáciu dvoch škôl,“ dodal.
Okružnej chýbal jeden hlas
V prípade Okružnej rozhodol o zrušení iba jediný poslanecký hlas. Rodičia boli pobúrení, že nedostali priestor na vystúpenie. „ Je to hanba. Budeme hľadať cesty, ako ešte možno toto poslanecké rozhodnutie napadnúť,“ povedal zástupca rodičov z Okružnej Lukáš Meloš.
Sklamanie netajil ani rodič Pavol Diškan. Je presvedčený, že školu poslanci vyradili práve preto, že ide o zrekonštruovanú školu s pekným areálom a nebude problém ju predať.
„ Pripomína mi to korupčné správanie,“ poznamenal. Škola má integrovaný charakter, navštevovali ju rómske aj nerómske deti. Riaditeľka školy Božena Hrdinová povedala, že integrovaný systém výučby tým vážne utrpí. Aj v súčasnosti získala škola grant vo výške 50 tisíc eur, ktorých osud je teraz nejasný. Primátor Peter Gogola tvrdí, že peniaze sa nestratia a po rokovaní s ministerstvom školstva majú prísľub, že ich bude možné využiť na riešenie rómskej problematiky iným spôsobom.
Stratia bezbariérovú školu
Za unáhlené považuje zrušenie školy na Tatranskej ulici aj zástupkyňa rodičov Mária Bravčoková. Deti so zdravotným postihnutím tak prídu o bezbariérovú budovu, kde sa im venovali špeciálni pedagógovia.
Primátor Gogola považuje rozhodnutie za ťažké, ale nevyhnutné: „ Niekedy musí rozhodnúť zodpovednosť, nie emócie,“ doplnil. Nepriaznivé ekonomické ukazovatele sú hlavným dôvodom, prečo mesto zvažuje racionalizáciu základných škôl. V roku 2012 chýba na prevádzku mestských základných škôl 238 500 eur.
Mesto zároveň zdôvodňuje nevyhnutnosť racionalizácie tým, že demografický vývoj klesol a kapacity škôl sú nenaplnené. Ich využiteľnosť je iba 51, 96 percent. Financie na školstvo z podielových daní na školské zariadenia a od štátu na školy nestačia na pokrytie prevádzkových nákladov. Na investície v základných školách je potrebných cca 6, 5 milióna eur.
Gogola dodal, že rozhodnutie o tom, kam svoje deti po zrušení škôl presunú, je iba na rodičoch. Automaticky to neznamená, že by ich museli presunúť na inú školu.
Slzy a emócie sprevádzali rušenie dvoch základných škôl
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK