BANSKÁ BYSTRICA. Pamätná tabuľa sovietskym vojakom, ktorú inštalovali na budovu Radnice v roku 1955 pri príležitosti 10. výročia oslobodenia, názorovo rozdelila mesto a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB). Tabuľu z budovy zložili počas jej rekonštrukcie a po ukončení sa prestavby sa plánovala jej opätovná inštalácia. Zatiaľ sa tak nestalo a tabuľa je naďalej uložená v depozite mesta. Poslanec mestského zastupiteľstva Ladislav Topoľský v rámci interpelácií požiadal, aby mesto zverejnilo, aký zámer má ďalej s touto tabuľou.
Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová informovala, že mesto chce o budúcnosti pamätnej tabule s predstaviteľmi SZPB naďalej hovoriť.
Primátor Peter Gogola sa však zatiaľ rozhodol ponechať tabuľu v depozite, keďže jej text podľa neho zamlčuje podiel Rumunskej armády na oslobodení Banskej Bystrice. Jej opätovná inštalácia by mohla vyznieť ako diplomatická netaktnosť vo vzťahu k Rumunsku.
„Nevhodné by to bolo aj preto, že v Banskej Bystrici má byť zriadený honorárny konzulát Rumunskej republiky,“ konštatuje sa v odpovedi na interpeláciu.
Predseda ústrednej rady SZPB Pavol Sečkár však považuje takéto zdôvodnenie za nelogické. Pamätnú tabuľu treba brať podľa neho ako historický artefakt, ktorý sa viaže k druhej svetovej vojne a oslobodeniu mesta
. „Nevidíme v tomto rozhodnutí žiadnu logiku. Ak chce mesto vyjadriť úctu rumunským vojakom, nič im nebráni v tom, aby dali vyrobiť a osadiť ďalšiu tabuľu. Považujem však za veľmi zlé rozhodnutie, ak historická tabuľa, ktorá tvorí súčasť dejín tohto mesta ostane zamknutá niekde v depozite,“ povedal.