BANSKÁ BYSTRICA/KRIVÁŇ. Lesných požiarov môže v budúcnosti pribúdať, na čom sa v nemalej miere podieľajú klimatické zmeny. Jeden z najväčších lesných požiarov uplynulých rokov sa viaže práve k nášmu regiónu. Vlani zachvátil oheň neďaleko Starých Hôr viac ako 100 hektárov lesa, obnova územia môže podľa odborníkov trvať desaťročia.
Problém rýchlej lokalizácie lesných požiarov v rámci projektu Eufofinet dlhodobo rieši aj Národné lesnícke centrum (NLC) v spolupráci s Lesným závodom v Kriváni. Testujú špičkový detekčný systém, ktorý je schopný lokalizovať aj začínajúce požiare v často nedostupných častiach lesa. Projekt je financovaný z európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Generálny riaditeľ NLC Milan Lalkovič vysvetľuje, že systém je založený na báze optických kamier. „ Overujeme ho už dlhšiu dobu v podmienkach stredného Slovenska, keďže pôvodne bol vyvinutý pre oblasť južnej Afriky a prevažne nížinaté oblasti. Za najväčší problém sme preto považovali hornatý charakter našej krajiny, “ doplnil riaditeľ.
Po piatich rokoch testovania sa však ukazuje, že systém je vhodný aj do strmých horských terénov. Využiť by sa bez problémov dal aj v takých extrémnych svahoch, ktoré pred rokom sťažovali hasičský zásah pri Starých Horách. „ Systém je zatiaľ iba v štádiu funkčného prototypu, hoci má veľkú perspektívu využitia v širšom meradle. Je to však vec financií,“ dodal Milan Lalkovič.
Jedno riadiace centrum
Celý systém funguje tak, že na stĺpoch v teréne sú umiestnené optické kamery, napojené na riadiace centrum. Sem idú cez počítač informácie z jednotlivých kamier. V riadiacom centre majú špeciálny softvér, ktorý vyhodnotí informácie z kamier a dokáže samočinne identifikovať dym a oheň. Vzápätí vydá upozornenie, na základe ktorého si obsluhujúci personál môže obraz priblížiť a zistiť, čo sa v konkrétnej lokalite deje. Riaditeľ konkretizuje:“ Na základe týchto informácií a podľa rozsahu požiaru môže rozhodnúť, či k zásahu privolať hasičov, alebo či si s požiarom menšieho rozsahu poradia lesníci.“
Ako lego
Tým, že ide o optické zariadenie, dá sa aj spätne vyhodnotiť ako požiar vznikol. Letecké snímky, prípadne mapy uľahčujú navigáciu záchranných zložiek k miestu požiaru.
Milan Lalkovič prirovnáva systém k legu. Jedna riadiaca miestnosť zbiera informácie z viacerých kamier , ich počet závisí aj od členitosti terénu. Čím je terén členitejší, tým je kamier potrebných viac.
Objaví aj zatúlaných a zranených turistov
Systém je najviac vhodný tam, kde treba chrániť mimoriadne prírodné hodnoty. Sú to napríklad národné parky, či chránené krajinné oblasti. Národné lesnícke centrum sa v súčasnosti uchádza o grant , vďaka ktorému by sa kamerový systém využíval vo Vysokých Tatrách. Ide o územie, ktoré je výrazne zasiahnuté lykožrútom a kde je veľké množstvo suchého dreva. Zároveň by však mohol byť tento systém aj veľkým prínosom aj pre záchranné zložky vďaka svojej sekundárnej funkcii. Využiť sa totiž dá nielen pri lokalizácii požiarov, ale napríklad aj v prípade zranených, či zatúlaných turistov.
Pomôcka pre poisťovne
Vo všeobecnosti platí, že jedna kamera „ustráži“ územie veľké približne 20 hektárov.
„ Východiskom projektu by mali byť aj odporúčania pre Radu Európy,“ hovorí riaditeľ. Nevylúčil možnosť, že výstupy by sa mohli objaviť aj vo finančných mechanizmoch na roky 2013 – 2017.
Systém, aký testujú v Kriváni, sa bežne využíva okrem južnej Afriky aj v USA, či Kanade a sú ním chránené asi tri milióny hektárov lesa. Milan Lalkovič dodáva: „ Je to tam chápané ako bežný komerčný produkt, pričom na riadiace centrum prispievajú aj malí vlastníci lesov. Výhodu majú v tom, že ich lesy sú chránené a napríklad poisťovne rýchlejšie a efektívnejšie vyplácajú prípadné náhrady škôd a poskytujú aj nižšie poistky.