BANSKÁ BYSTRICA. Časté a nedomyslené organizačné zmeny, stres zamestnancov, neistota a šikanovanie. Tak hodnotia niektorí poslanci mestského zastupiteľstva pracovnú atmosféru na banskobystrickom mestskom úrade. Predseda poslaneckého klubu SMER – SD, ĽS – HZDS a SNS Ladislav Topoľský navrhol do programu rokovania posledného zastupiteľstva zaradiť aj tento bod. Poslanci žiadajú zastaviť procesy, ktoré sa podľa nich vymkli kontrole a spôsobili zlú atmosféru na úrade. Zaviazali primátora, aby urobil nápravu a vyvodil zodpovednosť. Navrhli tiež zriadenie disciplinárnej komisie, ktorá by mala riešiť sporné pracovnoprávne vzťahy.
Kritika sa týka predovšetkým viacerých organizačných zmien a problémov pri uzatvorení kolektívnej zmluvy. Prednostovi Miroslavovi Rybárovi vyčítajú neefektívny prechod na päťstupňové riadenie úradu a direktívne správanie sa voči zamestnancom.
Bývalým kandidátom na primátora sa situácia nepáči
Ku kritikom sa pripojili aj kandidáti na primátora v posledných komunálnych voľbách Martin Baník a Zdenko Haring, ktorí pred voľbami odstúpili v prospech Petra Gogolu. V rámci slova pre verejnosť vystúpili s otvoreným listom. Kritizujú v ňom praktiky na úrade, ktoré v konečnom dôsledku vedú k vážnemu narušeniu medziľudských vzťahov.
Prednosta Rybár považuje kritiku za neoprávnenú, o odchode zo svojho postu neuvažuje: „ Kolektívna zmluva je podpísaná, podmienky sa dohodli. Obe strany z požiadaviek ustúpili, čiže tak nejako má vyzerať dohoda.“
Prednosta reagoval aj na kritiku, že nevidí rozdiel medzi riadením mesta a firmy:“ My riešime úlohy, ktoré nám zadávajú občania a tie musíme splniť. Metóda riadenia je otázkou každého riadiaceho pracovníka.“
Disciplinárnej komisii, ktorú navrhli zriadiť občania, sa však nebráni, hoci si nevie predstaviť jej dosah a význam.
Žiadajú zrúcať múr medzi poslancami a úradníkmi
Poslanci majú výhrady aj k rozhodnutiu, že sa nemôžu stretávať priamo s úradníkmi. Svoje podnety musia predložiť vedeniu mesta, nie priamo zodpovednému úradníkovi. Poslanec Milan Lichý si túto formu vyskúšal, no považuje ju za zdĺhavú a niekedy aj málo adresnú. Primátor Peter Gogola napriek poslaneckým výhradám prednostovi dôveruje a existenciu oficiálneho písomného zákazu vyvrátil. „ Je to skôr inštrukcia pána prednostu, ktorou chce zabrániť lobbingu a ovplyvňovaniu mestských úradníkov,“ dodal s tým, že v minulosti bol záujem ovplyvňovať zo strany poslancov niektoré rozhodnutia mesta.
Túto skutočnosť priznal aj Miroslav Rybár, podľa ktorého hrozia pri priamom stretávaní sa úradníkov a poslancov pokusy ovplyvňovať rozhodnutia mesta.