BANSKÁ BYSTRICA. Riaditeľka Afrického múzea Dr. Emila Holuba v Holiciach Marcela Jeřábková predstaví v utorok 5. júna o 16.30 h návštevníkom Tihányiovského kaštieľa v Banskej Bystrici život a dielo najslávnejšieho českého cestovateľa minulého storočia Emila Holuba ale aj novootvorenú expozíciu Afrického múzea. Júnový Cestovateľský utorok patrí k sprievodným podujatiam interaktívnej výstavy Farby Afriky. TASR to uviedla referentka Stredoslovenského múzea pre vzťahy s médiami Gabriela Kováčová.
Ako dodala, Jeřábková českého cestovateľa Holuba predstaví ako dobrodruha, ktorého obdivoval celý svet. "História pozná mnoho českých osobností, ktoré lepšie pozná, prípadne viac ocenila cudzina než my sami. Napriek tomu, že význam ich celoživotného diela presiahol hranice a čas, stále vieme o týchto osobnostiach našich dejín pomerne málo," uviedla Jeřábková.
Kováčová pokračovala, že Holub bol vzdelaný, pracovitý človek s obrovskými ideálmi. Počas svojho života sa mu napriek nepriazni osudu a ťažkým podmienkam podarilo zhromaždiť "neuveriteľnú zbierku spojenú s Afrikou." Bol prvým cestovateľom, ktorý zakreslil podrobnú mapu Viktóriiných vodopádov a ako jediný bádateľ vytvoril detailnú etnografickú štúdiu pôvodných kmeňov oblasti južnej Afriky.
Osobnosť Emila Holuba poznali podľa Kováčovej aj Banskobystričania. "Osud cestovateľa z 19. storočia a banskobystrického Stredoslovenského múzea je vzájomne spätý. Počas svojho prednáškového turné zavítal totiž aj do Banskej Bystrice, kde svojou prednáškou o ďalekých afrických cestách uchvátil miestne publikum." Všetky zozbierané predmety Holub ešte počas svojho života rozdal do múzeí a škôl po celom Uhorsku a časť jeho zbierky sa práve vďaka tomu stala základom zbierkového fondu aj pre Stredoslovenské múzeum.
"Všetky zbierkové predmety sú veľmi cenné nielen svojou autenticitou a originalitou. Zároveň sú dôkazom nezlomnej vôle človeka prinášať poznanie o dovtedy málo známej južnej Afrike a jej obyvateľoch," konštatovala Kováčová.