BANSKÁ BYSTRICA. Kultúra graffiti a street art má síce aj v Banskej Bystrici slušné zázemie, dodnes tu však chýba dostatok legálnych plôch, kde by sa mladí výtvarní umelci mohli prezentovať. Na túto skutočnosť upozornil v rámci interpelácií poslanec Vladimír Pirošík: „ Samotní umelci ma upozornili, že na rozdiel od iných slovenských samospráv v Banskej Bystrici chýba vymedzenie dostatočného množstva tzv. „legálov“, kde by mohli mladí ľudia beztrestne tvoriť.“ V rámci interpelácií preto navrhol, aby mestský úrad v spolupráci s Útvarom hlavného architekta vytipoval legálne plochy a začiatkom júla ich zverejnil na webovej stránke mesta.
Myšlienku podporuje aj jeden z propagátorov tohto druhu umenia Ján Viazanica. Podľa neho už niekoľko takýchto plôch povolených je, stále je to však málo. „ Vždy sa snažíme dohodnúť s majiteľmi objektov, aby sme nepostupovali nelegálne. Mali sme už dokonca dohodu s väčšou firmou, ktorá bola s výsledkom spokojná,“ doplnil.
Zrod kultúry graffiti spadá do 60. rokov minulého storočia, kedy vznikli v New Yorku prvé pouličné diela. Odtiaľ sa umenie rozšírilo aj do európskych krajín a v súčasnosti sa prezentuje ako sociálne a kultúrne hnutie. Hlavne starší ľudia ho však neraz vnímajú ako vandalizmus.
V Banskej Bystrici sa tento druh umenia objavil približne po roku 1995 a v rámci neho sa vyformovalo aj niekoľko osobností. V roku 2009 sa po prvý krát objavil výraznejší posun samosprávy smerom k tvorbe graffitov, ktorí s vedomím mesta vyzdobili podchod na Štefánikovom nábreží.
O rok neskôr sa uskutočnila aj Graffiti šou s pokusom vytvoriť najväčšiu výtvarnú inštaláciu.