BANSKÁ BYSTRICA. Takmer desať rokov sa súdi Július Obrcian, bývalý správca Harmaneckej jaskyne, so štátnou organizáciou Správa slovenských jaskýň.
Zamestnávateľ ho za ten čas trikrát prepustil a dva razy musel na základe rozhodnutia súdu prijať späť. Vždy len na chvíľu. Obrcian hovorí, že v čase medzi výpoveďami bral plat a čakal na ďalšie prepustenie.
Bývalý správca vyhral ďalší, v poradí už štvrtý, spor na Okresnom súde Banská Bystrica.
Podľa najnovšieho rozhodnutia súdu je stále zamestnancom a musia mu zaplatiť vyše 66-tisíc eur za diskrimináciu.
Odvolajú sa
Rozhodnutie nie je právoplatné a zamestnávateľ sa pravdepodobne znovu odvolá. Tvrdí, že zamestnanca prepustili zakaždým v súlade so zákonom a k žiadnej diskriminácii nedošlo.
Prvý raz prepustili správcu Obrciana v roku 2003. Dôvodom bolo údajne rušenie časti zamestnávateľa. Súd mu dal za pravdu po takmer jeden a pol roku. Súdne trovy boli vyše 12 tisíc eur.
„Od víťazstva v spore, teda spolu osem a pol mesiaca som bral plat, ale na príkaz riaditeľa som nechodil do práce. Upozornil som na to ministerstvo, ale nič neurobili,“ hovorí Obrcian.
Druhý raz prepustili správcu Harmaneckej jaskyne v roku 2005 po zmene organizačného poriadku. Súd po takmer roku znovu vyhral a súdne trovy boli minimálne sedem tisíc eur.
Správa slovenských jaskýň Obrciana po právoplatnosti rozsudku už ani nepožiadala o nástup do zamestnania.
Platili mu, aj keď bol doma
„Päť mesiacov ma platili a bol som jednoducho doma,“ hovorí o konaní štátnej príspevkovej organizácie správca.
V septembri roku 2006 Obrciana prepúšťajú tretí raz. Okresný súd opäť označil výpoveď za neplatnú, navyše správanie zamestnávateľa považoval za diskriminačné a priznal Obrcianovi nemajetkovú ujmu vyše 66-tisíc eur.
Krajský súd rozsudok zrušil, a tak sa správca obrátil na Najvyšší súd. Ten zrušil rozhodnutie krajského súdu.
Krajský súd znovu zrušil rozhodnutie okresného a vrátil mu prípad. Okresný súd znovu potvrdil svoj predchádzajúci rozsudok.
Žil z pomoci priateľov
„Rozhodnutie okresného súdu, ktorý opäť uznal oprávnenosť mojej žaloby, je pre mňa satisfakciou. Keď to skončí a tretíkrát sa vrátim do zamestnania, tak sa pýtam, kto je za tento neuveriteľný stav zodpovedný, kto zaplatí moju mzdu za šesť rokov plus úroky z omeškania, nemajetkovú ujmu za diskrimináciu a určite nemalé súdne trovy? Znovu daňoví poplatníci,“ konštatoval Július Obrcian.
Správca Harmaneckej jaskyne je celý čas nezamestnaný. Žil z pomoci priateľov a desaťtisícového bankového úveru. Obrcian žiadal desiatich ministrov životného prostredia, aby mu pomohli riešiť problém. Bez výsledku.
Medzičasom Správa slovenských jaskýň stratila právnu subjektivitu a stala sa súčasťou Štátnej ochrany prírody SR. Ani jeden z riaditeľov ho údajne osobne neprijal.