HEĽPA. Tradičný folklór v pôvodnej podobe, ponuka dedinských jedál a ukážky prác remeselníkov - to sú najväčšie atribúty, na ktoré už roky láka folklórny festival Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe. Jeho 47. ročník sa koná vo výbornej atmosfére a za dobrého počasia práve počas tohto víkendu.
"Na festival chodia ľudia nielen kvôli štylizovaným programom na amfiteátri, ale najmä kvôli jedinečnej dedinskej atmosfére a tiež množstvu amatérskych folkloristov, ktorí predvádzajú hudbu, spev a tanec od srdca," povedal TASR jeden z organizátorov festivalu Rudolf Veselovský. Práve program Prišli hostia z ďaleka a blízka, ktorý sa koná na námestí, približuje produkciu neznámych folklórnych skupín z rôznych kútov Slovenska. "Tento rok bol o vystúpenie enormný záujem a mnohých sme museli aj odmietnuť," podotkol Veselovský. Aj tak sa nakoniec v asi päťhodinovom programe predstaví 20 súborov, skupín a sólistov.
Úspech medzi návštevníkmi má aj tradičný jarmok. Tento raz sa na ňom prezentujú vybrané obce z horehronského "Horního vidieka" - Predajná, Jasenie, Nemecká a Brusno. Zaujímavosťou je, že v troch zo štyroch obcí sú hlavami obce ženy - starostky.
"Priniesli sme to, čo je v našej dedine stále živé, či už sa jedná o remeslá, alebo o tradičnú kuchyňu," povedala TASR starostka Predajnej Tatiana Čontofalská. V sektore, vyčlenenom pre obec tak návštevníci môžu ochutnať napríklad fizolňu s kapustou, obradové koláče, alebo výborné predanské buchty.
Brusňania sa zase na rínku chvália originálnym jedlom čipkárskô a prekrásnou čipkou, Jasenie ovčiarmi a ich výrobkami, Nemecká svojim jedinečným múzeom makiet drevených kostolíkov.
"Predstavovanie života, zvykov a tradičnej kuchyne horehronských obcí sa nám za uplynulých 11 rokov osvedčilo. Zo 75 dedín regiónu sme takto uviedli už 25," pripomenula Mária Palúchová, riaditeľka Stredoslovenského osvetového strediska (SOS) v Banskej Bystrici, ktoré je hlavným organizátorom slávností.
Na slávnostiach v Heľpe sa za tri dní predstaví takmer 1400 účinkujúcich. Diváci uvidia desať scénických programov a tri výstavy. Okrem desiatok regionálnych súborov a sólistov patria k najočakávanejším hosťom festivalu jubilujúce folklórne súbory Urpín z Banskej Bystrice a jeho hosť FS Háj z Rimavskej Soboty, a tiež Poddukelský umelecký ľudový súbor (PUĽS) z Prešova a krajanský súbor z Erdevíka v Srbsku.
Festival, ktorý patrí k najstarším na Slovensku, získal za uplynulých niekoľko rokov na popularite. Aj keď sú kapacity pred časom obnoveného amfiteátra obmedzené, za tri dni zhliadne programy asi 10.000 ľudí.