BREZNO. V druhú júnovú stredu sa kinosála Mestského domu kultúry v Brezne zaplnila najmenšími divákmi. Tento deň patril predovšetkým im a ich učiteľkám.
Ústrednou témou tohtoročnej prehliadky tvorivosti boli strašidlá. Vo výtvarnej sekcii deti preukázali, že sa žiadnych bubákov neboja a v rôznych formách nimi zaplnili vestibul kultúrneho domu. Podujatie otvoril jeho riaditeľ Július Obernauer. Výtvarné práce nadaných detí z materských škôl zaradila odborná porota do zlatého, strieborného a bronzového pásma a víťazi si na pódiu slávnostne prevzali ocenenia. Na talentovanú mladú generáciu sa prišli pozrieť aj vzácni hostia prevažne z odbornej sféry slovenského školstva.
O kultúrny program sa postaral Maroš Krajčovič zo Stredoslovenského osvetového strediska, ktorý drobcov v publiku naučil niekoľko druhov potlesku, v role hercov sa predstavili deti z Materskej školy na Radvanskej ulici v Banskej Bystrici s divadelnou hrou Pytačky a učiteľky materských škôl z okresu Brezno si nielen pre svojich zverencov pripravili inšpiratívne predstavenie Úbohé strašidlá.
Treba kráčať s dobou
Na otázku, prečo sa podujatie, ktoré bolo súčasťou niekoľkých ročníkov Chalupkovho Brezna, uskutočnilo už teraz, odpovedá Melánia Dubínyová, školská inšpektorka pre materské školy zo Štátnej školskej inšpekcie: „Október nie je šťastný mesiac pre deti predškolského veku, pretože v septembri detičky len nastupujú, mnohé majú problém s adaptáciou a chýba im ešte sústava poznatkov a zručností na to, aby sa mohli zúčastniť.“
Detské Chalupkovo Brezno prešlo novou koncepciou, ktorá reaguje na reformu predprimárneho vzdelávania. V súčasnosti sa pracuje s integrovanými výchovnými zložkami, ktoré nahradili napríklad niekdajšie zložky estetickej výchovy. „Dramatická výchova sa ukazuje ako optimálna výchovná metóda v materskej škole, a práve preto sme na to potrebovali pripraviť aj učiteľky.“ Tie sa od začiatku školského roka intenzívne venovali odbornému vzdelávaciemu cyklu pod vedením Maroša Krajčoviča, aby tieto skúsenosti mohli preniesť do svojej praxe.
Cenné je odhodlanie pedagógov
Za najväčšiu pridanú hodnotou celého podujatia považuje školská inšpektorka fakt, že učiteľky sa chceli vzdelávať, a to bez akýchkoľvek zištných dôvodov či získavania kreditov.
Počas kurzov sa naučili pracovať s umeleckým textom a upravovať ho do dramatickej formy, čím dokázali, že dobrý nápad, na rozdiel od drahých učebných pomôcok, nestojí žiadne peniaze. „Ak chceme vychovávať osobnosti, tak musí byť v prvom rade učiteľka osobnosť,“ myslí si Melánia Dubínyová. S tohtoročnou prehliadkou je veľmi spokojná a už teraz sa teší na jej ďalšie pokračovanie. „Pevne verím, že možno ešte vznikne jedna nová kategória, kde budú, presne, ako sme to videli dnes, učiteľky hrať deťom. Možno tak budeme prví na Slovensku.“