BANSKÁ BYSTRICA . Niekdajší zamestnanci riaditeľstva štátneho podniku Lesy SR, ktorí v júni 2009 upozornili vtedajšieho premiéra Roberta Fica na podozrenie z klientelizmu a nehospodárneho nakladania s majetkom štátnych lesov a následne podali aj trestné oznámenie, dnes adresovali prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, premiérovi Robertovi Ficovi a predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi výzvu, aby k udalostiam spred troch rokov zaujali verejné stanovisko. Ako v nej uvádzajú, v záujme duchovného i materiálneho upevnenia Slovenska považujú za potrebné, aby jeho najvyšší štátni predstavitelia vyslali občanom dôležité posolstvo, že vždy, keď vystúpia voči korupcii, nepoctivosti a klamstvu, môžu počítať s podporou a ochranou vysokých úradov.
„Verejnosť potrebuje dostať zrozumiteľnú správu o tom, čo stojí na vrchole spoločenských hodnôt našej krajiny. Či tam máme hľadať obelisk k pocte občianskej zodpovednosti alebo očakávať kráter vedúci do pekla nevšímavosti. Takáto správa má nielen etický, ale aj rýdzo praktický obsah,“ uvádzajú v spoločnej výzve Anita Fáková, Peter Gogola, Jozef Marko a Ján Mičovský s tým, že občania lepšie ako úrady vidia mnohé diery, ktorými unikajú verejné financie, ale často mlčia pre nedostatok viery v to, že štátne autority majú záujem tieto diery vidieť, pomenovať a zaplátať.
Otvorený list, ktorým pracovníci Lesov SR 24. júna 2009 upozornili vtedajšieho premiéra a ministra pôdohospodárstva na neschopnosť manažmentu tohto podniku, predaje majetku bez korektných výberových konaní a ovplyvňovanie rozhodnutí vedenia podniku klientelizmom a lobistickými skupinami, podpísalo 58 zo 128 pracovníkov Generálneho riaditeľstva Lesov SR a na mimoriadnom zasadnutí sa s ním stotožnili aj predstavitelia odborov v Lesoch SR.
Jedným zo signatárov listu bol aj vtedajší rozvojovo-technický riaditeľ Peter Chrust, ktorý potvrdil politické tlaky na rozhodovanie v štátnych lesoch. „Každý závod v rámci Slovenska je pridelený určitej koaličnej strane. Neviem to už presne povedať – je tuším sedem závodov SNS, tuším osem závodov HZDS a zvyšok Smeru,“ povedal 26. júna 2009 pre médiá Chrust.
Autori otvoreného listu už v Lesoch SR nepracujú, väčšina dostala výpovede ešte ku koncu roka 2009 a iniciátor tejto zamestnaneckej aktivity Ján Mičovský, súčasný poslanec Národnej rady SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti, dal v januári 2010 výpoveď sám na protest proti neschopnosti vedenia podniku vyjadriť sa k podozreniam z klientelizmu a nehospodárneho nakladania s majetkom a prijať opatrenia, ktorými by sa takýmto praktikám zabránilo.
Na základe ich aktivity vtedy premiér okrem iného stopol pripravený úver Lesom SR vo výške 67 miliónov eur, odôvodňovanej preklenutím hospodárskej krízy, ktorá sa krátko nato ukázala ako nepotrebná. Ako v dnešnej výzve uvádzajú jej signatári, je spoločensky škodlivé, že dosiaľ nebolo zablokovanie „zločinnej pôžičky pre Lesy SR“, ktorým zamestnanci ušetrili štátu 67 miliónov eur, verejne vyhodnotené. „Ak by bol v tejto veci verejne známy postoj autorít, mohli už k uvedenej sume nepochybne pribudnúť ďalšie milióny,“ uvádza sa vo výzve.
Začiatkom júla 2009 podali autori otvoreného listu aj trestné oznámenie vo veci spáchania trestného činu nehospodárneho nakladania so štátnym majetkom a uviedli 27 prípadov nakladania s majetkom v Lesoch SR, pri ktorých majú podozrenie z trestnej činnosti.
Týkajú sa prenajímania poľovných revírov, predajov nehnuteľného majetku, zmlúv na poskytovanie služieb aj predajov dreva. Polícia prípad dodnes vyšetruje. „Neveríme, že ani jeden z dvadsiatich siedmich bodov oznámenia nebolo možné za tri roky uzatvoriť. Takýto stav podkopáva dôveru v konanie zodpovedných a tým aj občiansku angažovanosť,“ uvádzajú v dnešnej výzve prezidentovi, predsedovi parlamentu a premiérovi vtedajší aktivisti proti drancovaniu v štátnych lesoch.