BANSKÁ BYSTRICA. V spore banskobystrického primátora Petra Gogolu s mestskými poslancami o to, či môžu okrem neho ukladať úlohy prednostovi mestského úradu aj oni, sa na primátorovu stranu postavil okresný prokurátor. Mestskému zastupiteľstvu adresoval protest proti uzneseniu, ktorým ešte v októbri 2010 schválilo štatút mesta a žiada zrušiť tú časť štatútu, podľa ktorej plní prednosta mestského úradu aj úlohy, ktoré mu uloží mestské zastupiteľstvo. Toto ustanovenie je podľa prokurátora v rozpore so zákonom o obecnej samospráve. Konečné slovo v spore však bude mať pravdepodobne súd, na ktorý sa môže prokurátor obrátiť, pretože mestské zastupiteľstvo dnes jeho protestu nevyhovelo a napadnutú časť štatútu mesta nezmenilo.
Do sporu pre kompetenciu ukladať úlohy prednostovi mestského úradu sa primátor s mestskými poslancami dostal v súvislosti s uznesením z májového zasadnutia, ktorým zastupiteľstvo uložilo prednostovi vykonať odborné posúdenie investícií na plážovom kúpalisku.
Primátor Gogola začiatkom júna na mimoriadnom zasadnutí mestskej rady oznámil, že toto uznesenie nepodpíše, pretože zastupiteľstvo ním prekračuje svoje kompetencie. Uviedol, že prednosta podlieha primátorovi, zastupiteľstvo mu môže len odporúčať, či požiadať ho niečo vykonať. To, že dosiaľ banskobystrickí mestskí poslanci bežne prednostovi úlohy ukladali, považuje Gogola za miestne zvykové právo a uviedol, že tieto uznesenia podpisoval, lebo vtedy ešte nevedel, že sú protizákonné.
Na dnešnom zasadnutí poslancov informoval, že podobné protesty prokurátorov už v minulosti riešili mestské zastupiteľstvá v Košiciach či Považskej Bystrici a vyhoveli im. Podnet banskobystrickému okresnému prokurátorovi na preskúmanie štatútu mesta Banská Bystrica podal v polovici júna prednosta banskobystrického mestského úradu Miroslav Rybár.
Poslanci protestu prokurátora nevyhoveli "v dobrej viere“ preto, aby prokurátor podal návrh na zrušenie napadnutého uznesenia na súd. V diskusii to kolegom navrhol nezávislý poslanec Vladimír Pirošík s tým, že podobné kompetenčné spory sú v mnohých mestách a obciach a banskobystrický precedens by mohol dať konečne odpoveď, aký je správny výklad zákona.
Ak by totiž protestu vyhoveli, spor sa pred súd nedostane, pretože podnet na zrušenie uznesenia môže súdu podať iba prokurátor a nie mestské zastupiteľstvo či vedenie mesta. „Pri všetkej úcte k prokurátorom, až súd môže s konečnou platnosťou rozlúsknuť tento problém a neraz už súdy nedali prokurátorom za pravdu,“ povedal Pirošík s tým, že oceňuje postup vedenia mesta, keď v snahe zistiť správny výklad zákona podalo podnet prokurátorovi.