DÚBRAVICA. Pred niekoľkými dňami zaskočila obyvateľov Dúbravice a Ponickej Huty v okrese Banská Bystrica veľmi nízka hladina potoka Zolná.
Na niektorých častiach sa tok prakticky prerušil a ostali po ňom iba väčšie mláky. Práve v nich sa sústreďovali desiatky rakov, ktoré tu hľadali záchranu.
Nič podobné tunajší obyvatelia dovtedy nevideli, veľké množstvo rakov v mlákach ich zaskočilo. Bolo však potrebné ihneď konať, keďže rak riečny obľubuje skôr studenú vodu.
Zvyšky toku sa v tropických horúčavách rýchlo prehrievali. Raci sa bežne ukrýva pod hladinou vody, no teraz z nej začínali vyliezať.
„Prietok vody v potoku sa znížil v priebehu niekoľkých dní. Dôvodom zrejme neboli iba horúčavy a nedostatok zrážok. V jednej časti potoka sa narušilo koryto a vytvorili sa tu trhliny. Voda odtekala do podložia,“ povedal Andrej Poliak, ktorý spoločne s priateľmi zmobilizoval aj ďalších obyvateľov.
Vďaka spontánnej akcii, pri ktorej prenášali raky do iného potoka, sa podarilo zachrániť približne 200 – 300 jedincov.
V niektorých prípadoch však už bolo neskoro a raky nachádzali uhynuté. Súčasne sa snažili vyriešiť aspoň provizórne aj presakovanie vody z potoka do zeme cez trhliny. Vďaka tomu sa tok opäť začal normalizovať.
V spoločnosti plastových fliaš
Juraja Zamkovského zo združenia Priatelia Zeme – CEPA spontánna iniciatíva, ktorú tunajší obyvatelia po konzultáciách s ochranármi narýchlo zorganizovali, príjemne prekvapila.
„Viacerých ľudí zrejme prekvapilo, že rak sa v takomto veľkom množstve vyskytuje na úseku potoka, ktorý je výrazne znečistený. Zväčša sa totiž označuje za indikátor čistého prostredia. V potoku sú plastové fľaše, sklo a iný pevný odpad. Na druhej strane však potok nie je znečistený chemikáliami, takže rak zrejme dokáže prežiť aj v takýchto podmienkach,“ dodal.
Andrej Poliak dodáva, že podľa poznatkov obyvateľov sa raci vyskytovali skôr vyššie po prúde potoka. Pri jednej z povodní ich však voda preniesla nižšie a našli tu zrejme ideálne podmienky na rozmnožovanie.
Nepôvodné druhy vylúčili
Medzi iniciátormi akcie spočiatku vznikli aj obavy, či veľký počet rakov nesúvisí s tým, že v Zolnej sa usídlil niektorých z nepôvodných druhov rakov. Tie sú nebezpečné kvôli patogénu račieho moru, na ktorý síce zriedka ochorejú, no nakazia ním pôvodné druhy.
Ide napríklad o raka signálneho, ktorý sa k nám dostal zrejme v roku 2006 smerom od rieky Moravy, či raka amerického, ktorého zaregistrovali odborníci na Slovensku o niečo neskôr.
Mnohé európske krajiny volajú v tomto smere po prísnej legislatíve, keďže introdukované druhy rakov predstavujú pre pôvodné ekosystémy veľkú hrozbu.
Bohužiaľ, do našich tokov sa neraz môžu dostať tieto raky aj z umelých chovov. V Dúbravici túto hrozbu po konzultácii s odborníkmi našťastie vylúčili.
Na koryto budú hľadať peniaze
Ladislav Bariak, riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku – odštepného závodu v Banskej Bystrici povedal, že vďaka záchrane rakov sa dozvedeli aj o trhline na dne potoka.
Vďaka provizórnemu riešeniu je v súčasnosti prietok v potoku 30 litrov za sekundu, čo je optimálny stav.
„Budeme hľadať možnosti a financie, aby sme tento problém mohli definitívne vyriešiť,“ doplnil.