BANSKÁ BYSTRICA. Po tom, ako v máji banskobystrickí poslanci rozhodli z ekonomických dôvodov o zrušení základných škôl Okružná a Tatranská, bolo banskobystrickému Školskému úradu doručené rozhodnutie ministerstva školstva o vyradení týchto škôl zo siete. V prípade Okružnej prišlo rozhodnutie minulý týždeň, pokiaľ ide o Tatranskú, úrad ho mal na stole v júli.
Školy sa rušia k 31. augustu. Podľa vedúceho Školského úradu Stanislava Kútika pripravovali súbežne s podaním žiadosti na ministerstvo kroky, ktoré je potrebné urobiť po zrušení.
Na ostatné školy plánovali umiestniť čo najväčší počet zamestnancov rušených. Škola na Tatranskej v Sásovej podľa Kútika s úradom veľmi dobre spolupracovala, a tak väčšina pracovníkov má nové miesta. „Zo 42 zamestnancov na ZŠ Tatranská máme neumiestnených sedem, a z toho dvaja odmietli ponúknuté miesta,“ povedal Kútik.
Iná situácia je však na ZŠ Okružná na Fončorde, kde podľa Kútika pasivitou vedenia školy a hlavne dezinformáciou medzi zamestnancami niektorí odmietali ponúknuté miesta. „Z 25 zamestnancov máme zatiaľ umiestnených sedem. Ostatní zvolili takú vyčkávaciu taktiku a zasa určitá časť odmietla ponúknuté miesta.“
Riaditelia ostatných banskobystrických škôl pritom dostali pokyn zo Školského úradu, aby zamestnávali v prvom rade učiteľov a nepedagogických zamestnancov z dotknutých škôl. Vzhľadom na to, že pracovné miesta boli aj odmietnuté, vedenia škôl sa zariadili tak, aby mali pozície k septembru obsadené. „Môže sa stať, že niektorí zamestnanci zo ŽŠ Okružná nebudú mať možnosť zamestnať sa na základných školách,“ povedal Kútik.
„Vedenie školy nezavádzalo, zamestnanci školy boli oboznámení so všetkými informáciami a skutočnosťami, ktoré sa týkali zrušenia školy,“ povedala riaditeľka Okružnej Božena Hrdinová. Podľa jej slov Kútik sám na stretnutí so zamestnancami školy vždy zdôrazňoval, že ide iba o návrh na zrušenie ZŠ a škola bude zrušená až po vyradení zo siete škôl.
Riaditeľky oboch škôl budú dávať výpovede k 31. augustu, pričom riaditeľka Tatranskej vyhrala výberové konanie a bude zastávať rovnaký post na škole Pieninská.
Pokiaľ ide o uvoľnené budovy škôl, Kútik povedal, že v prípade Tatranskej, vzhľadom na jej lokalitu a veľkosť, predpokladali, že v čase recesie nebudú môcť rátať s odpredajom. Do prenájmu sem pôjde viac subjektov, napríklad aj mestská polícia. Na budovu ZŠ Okružná bola vypísaná verejná obchodná súťaž. Do 1. kola sa neprihlásil nikto, vypísané bude druhé kolo.
Cieľom racionalizácie bolo znížiť počet budov, pretože ich kapacita prekračovala naplnenosť. Zo 14 banskobystrických ZŠ sa tak mesto rozhodlo zrušiť dve. Odbudnú prevádzkové náklady aj starostlivosť o budovy.
Malo sa tak stať podľa Kútika už minimálne pred piatimi či šiestimi rokmi. Od roku 2000 poklesol do školského roka 2011/12 počet žiakov o viac ako 4600.
Mesto preto dostávalo aj menšie prostriedky z ministerstva a nemalo na financovanie školstva.