PODBREZOVÁ. Horúce letné počasie ľudí zákonite láka k vode. Sezóna na jedinom verejnom kúpalisku v okolí sa vďaka tropickým teplotám začala už 23. júna.
Smer Podbrezová
Situácia s umelými kúpaliskami od Telgártu až po Banskú Bystricu nie je ružová. Pomerne obľúbeným miestom pre domácich obyvateľov aj dovolenkárov sa stala Podbrezová.
Branislav Braučok, správca objektov ŽP Šport, zdôrazňuje, že podbrezovské letné kúpalisko by bez železiarní určite neexistovalo. „Sú to vysoké náklady, čo sa týka vody do dvoch detských a jedného dospeláckeho 50-metrového bazéna.“ Tá je navyše úsporne vyhrievaná parou, ktorá sa v podniku vyrába ako vedľajší produkt.
Vstupné sa oproti vlaňajšku nezmenilo, čo samozrejme vítajú všetci návštevníci. „Vieme, že ekonomická situácia tu na Horehroní je dosť ťažká, ale s cenami sa už nedá ísť nižšie, lebo náklady na vodu, údržbu a úpravu areálu stoja nemalé finančné prostriedky.“
Bez tobogánov, ale s trampolínou
Záujem o kúpanie pod holým nebom v tomto regióne je, ale aj ten závisí od dokonalosti letného počasia. „Myslím, že by to mohlo byť trochu lepšie ako vlani s tým, že uvidíme, ako uzavrieme august,“ vyjadril sa na margo doterajšej návštevnosti správca Braučok. Z dôvodu obmedzeného priestoru tu zatiaľ nie je možné vybudovať najmä detskými plavcami obľúbené šmýkačky, hojdačky a tobogany, ale prevádzkovateľ uvažuje aspoň nad umiestnením preliezok a trampolíny v okolí bazéna. K plávaniu, stolnému tenisu, plážovému volejbalu a bedmintonu tak pribudne ďalší obľúbený šport.
Počas tejto sezóny bazény zatiaľ podrobili trom hygienickým kontrolám, zakaždým s pozitívnym výsledkom. Jediné, čo kompetentných znepokojuje, je neporiadok, ktorý po sebe zanechávajú samotní návštevníci a množstvo pitnej vody, ktorú denne vynesú z bazéna. „V tých veľkých bermudách vyvláčia aj sto kubíkov vody, kapacita kúpaliska je pritom 1340 kubíkov.“
Breznianske kúpalisko - hudba budúcnosti
V miestnej časti Mazorníkovo za plavárňou sa nachádza niekoľko desiatok rokov rozostavaný areál kúpaliska. Mesto ho získalo v rámci výmennej zmluvy s BBSK, no zatiaľ do neho neinvestovalo. „V prvom rade treba vyriešiť vzťah komunity blízko susediacej s plavárňou. Objekt treba uzavrieť tak, aby sme mohli mestský majetok spravovať a ochraňovať, pretože tu denne dochádza ku konfliktom,“ ozrejmuje situáciu Peter Lupták, riaditeľ Mestského športového klubu v Brezne.
Plány po vzore kúpaliska v Lučenci určite nie sú megalomanské. „Treba nastaviť také parametre, ktoré budeme schopní v letnom období naplniť, s čím samozrejme súvisí aj ekonomika prevádzky.“ Snahou kompetentných je zjednotiť technológie pre krytý a vonkajší bazén, s čím súvisia dnes už moderné zdroje tepla ako tepelné čerpadlá a kolektory, ktoré by v prípade realizácie projektu mali využitie pre obe kúpaliská. „Myslím si ale, že toto je v momentálnych pomeroch krutá hudba budúcnosti, aj keď mesto aj my budeme robiť všetko pre to, aby sme našli riešenia,“ povedal riaditeľ MŠK. Ako náhrada vonkajšieho kúpaliska v súčasnosti slúži terasa na plavárni, ktorú sprevádzkovali pred štyrmi rokmi.
Záujem by bol
Aj keď väčšine Horehroncov seriózne kúpalisko v blízkom okolí chýba, ťažko je predvídať ich reálny záujem, keby k jeho vybudovaniu či obnove naozaj došlo. „Pozrime sa do Arény, koľko kultúry sme doniesli v priebehu dvoch rokov a vypredali sme možno dva alebo tri koncerty. Kým si tento región na niečo zvykne, tak mu to dosť dlho trvá, ale ja si myslím, že na všetko existuje liek. Pokiaľ služby v rámci toho komplexu budú na serióznej úrovni so serióznymi poskytovateľmi s milým úsmevom, tak mnohokrát by nám to kúpalisko bolo malé,“ uzavrel Peter Lupták.