BANSKÁ BYSTRICA. Výročie Slovenského národného povstania je termínom, ku ktorému budú v Banskej Bystrici opravené štyri tabuľky s nápisom Provereno min net (Skontrolované bez mín). Ide o nápisy, ktoré sú zapísané v Evidencii pamätihodností mesta. Banskobystrická samospráva má od roku 2010 prijaté všeobecne záväzné nariadenie, ktorého cieľom je zachovanie a zlepšenie stavu pamätihodností mesta pre budúce generácie, TASR informovala hovorkyňa primátora Monika Pastuchová.
Na tabuľkách s textom Provereno min net napísaným azbukou je aj dátum kontroly a mená vojakov, ktorí ju vykonali. V Bystrici sú tieto nápisy na štyroch rôznych miestach v centre (Národná ulica - oproti Národnému domu, Hronské predmestie - oproti Zimnému štadiónu, Nám. Štefana Moysesa a Robotnícka ulica). Opravené a umiestnené pod novým priehľadným krytom budú všetky štyri nápisy v priebehu najbližších dní. Pri tvorbe Zoznamu pamätihodností zaradili členovia odbornej komisie tieto nápisy do registra hmotných hnuteľných pamätihodností.
Na renováciu tabuliek použije samospráva 800 eur zo svojho rozpočtu.
Pastuchová dodala, že nápisy sú spomienkou na končiace sa vojnové útrapy. "Pripomeňme, že Banskú Bystricu oslobodili 25. marca 1945 jednotky 40. sovietskej armády generálporučíka Žmačenka a vojská 4. rumunskej armády generálporučíka Dascalesca. Po príchode oslobodzujúcich vojsk na územie mesta začali ženijné jednotky zaisťovať aj bezpečnosť Banskobystričanov," vysvetlila hovorkyňa. Okrem opravy mostov a ciest identifikovali aj zamínované objekty a zabezpečovali ich následné odmínovanie. A práve na pamiatku týchto aktivít sa zachovali tabuľky.
"Každý dôležitý historický míľnik v dejinách nášho mesta si zaslúži našu pozornosť, o to viac pamätihodnosti, ktoré sú symbolom ľudskej odvahy a odhodlania. Preto sme sa rozhodli k výročiu osláv SNP opraviť tabuľky s nápisom Provereno min net," konštatoval primátor Peter Gogola. V marci budúceho roka, pri príležitosti 68. výročia oslobodenia mesta, chce samospráva inštalovať novú pamätnú tabuľu pripomínajúcu tento kľúčový dátum. Zároveň pripravuje v spolupráci s Múzeom SNP interaktívny projekt pre žiakov banskobystrických základných škôl. "Cieľom tejto iniciatívy je, aby sa pútavou a netradičnou formou naučili vnímať význam odkazu osloboditeľov nášho mesta," dodal Gogola.