HOREHRONIE. Podľa ochranárov má hromadný zber lesných plodov neblahý vplyv na prírodu nielen kvôli spôsobeným škodám na rastlinách, ale aj kvôli znižujúcim sa potravinovým zásobám voľne žijúcich zvierat. Napriek tomu zberačom biznis ide.
V národných parkoch určite nie
V bežných hospodárskych lesoch je síce zber lesných plodov povolený, no zberači nesmú rastliny poškodzovať. Ešte prísnejšia je situácia v národných parkoch a ďalších územiach s tretím a vyšším stupňom ochrany, kde je zber úplne zakázaný.
Zákaz sa nevzťahuje na vlastníka, nájomcu a správcu pozemku, na ktorom rastliny rastú. Pre ostatných občanov môže v odôvodnených prípadoch vydať výnimku príslušný krajský úrad životného prostredia. Vlastník pozemku môže súhlasiť so zberom, ale nemôže vydať povolenie na zber - to môže len príslušný krajský úrad životného prostredia.
Nájazdy zberačov majú v posledných rokoch vzostupnú tendenciu. „Vzrastá počet nelegálnych zberačov, ktorí zbierajú na predaj. Takto sú organizované skupiny, od ktorých potom výkupcovia vykupujú plody rastlín alebo plodnice húb hneď po ukončení zberu v prírode,“ povedal Dan Harťanský, strážca Národného parku Nízke Tatry.
Právomoci strážcov sú pomerne veľké
Nelegálnemu zberačovi môže strážca prírody udeliť blokovú pokutu do výšky 66 eur a zobrať náradie na zber, rovnako ako nazbierané plody alebo hríby. „Odňaté veci sú v zmysle platných predpisov odovzdané orgánu ochrany prírody.“
Strážca má takisto právo zisťovať totožnosť zberača a ak nemá pri sebe doklady, môže ho zadržať a predviesť na útvar Policajného zboru. Ak s ním odmietne ísť dobrovoľne, je oprávnený použiť donucovacie prostriedky. Z celého incidentu navyše môže urobiť foto alebo videodokumentáciu a zvukový záznam. V chránenom území má právo zastaviť a prehľadať motorové vozidlo prípadne aj batožinu v ňom. Za nelegálny vjazd sa pritom vodič vystavuje možnému stíhaniu s trestnou sadzbou až do jedného roka.
Problémom je zber na zárobok
Popri ceste v okolí Telgártu, Vaľkovne či Pohorelej pravidelne stáva niekoľko zárobkuchtivých ľudí. V ponuke sú tentokrát najmä brusnice a kuriatka, čučoriedky sme nenašli ani u jedného. Za plný plech kuriatok či väčšiu misu brusníc pýtajú po desať eur. „Najväčšie problémy robia sociálne slabší občania, ktorí zbierajú kvôli zárobkovej činnosti. Ďalší problém predstavujú občania, ktorí týchto zberačov vyvážajú do chráneného územia, a ktorým za vývoz zberači platia. No a v neposlednom rade sú to predajcovia popri cestách,“ uviedol Dan Harťanský.
Jedným dychom však dodáva, že pokiaľ by ľudia od predajcov nelegálne nazbierané plody nekupovali, zberači by nemali pre koho zbierať. Navyše kúpou tohto tovaru sa vystavujeme možnému infekčnému ochoreniu alebo riziku otravy. Nikto totiž nemôže zaručiť, že vo vedierku čučoriedok sa nenájde bobuľka jedovatého vranieho oka či ľuľkovca zlomocného. Zaujímať by to teda mohlo nielen orgány finančnej správy, ale aj regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Polícia má len tri možnosti
Predaj lesných plodov pri cestách je v prípade porušenia zákona vecou polície. V období od júla do septembra sa ním zaoberá aj Obvodné oddelenie Policajného zboru v Pohorelej. „My situáciu riešime v troch rovinách. Po prvé je to porušenie zákona o plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky, keď predajcovia ohrozujú vodičov, chodcov, ostatných účastníkov cestnej premávky a samých seba. Po druhé, keď porušujú všeobecne záväzné nariadenia obcí a predávajú tovar na iných miestach, ako na to určených a po tretie v prípade prichytenia ľudí, ktorí zbierajú lesné plody v národných parkoch. Uvedené prípady riešime v spolupráci s ochranármi,“ povedal Vladimír Babeľa, riaditeľ OO PZ Pohorelá. Previnilcom pritom hrozí bloková pokuta až do výšky 60 eur.