BANSKÁ BYSTRICA. Vernisáž slovenskej paličkovanej čipky sa uskutočila dnes popoludní v Štátnej vedeckej knižnici (ŠVK) v Banskej Bystrici. Výstavu Krása paličkovanej čipky si možno pozrieť do 14. septembra. "Autorkou diel je čipkárka Lýdia Dejlová, ktorej práce sú známe nielen v Európe, ale aj v Severnej Amerike, Ázii alebo na Novom Zélande," informovala manažérka kultúry ŠVK Veronika Uhríková.
Priblížila, že tvorba Dejlovej je rôznorodá, ovplyvnená čipkou zo Španej Doliny, ako aj českou vamberskou paličkovanou čipkou. Jej práce svedčia o jej bohatých skúsenostiach nielen s paličkovaním, ktorému sa venuje už viac ako 35 rokov, ale aj s pletením, háčkovaním a tkaním. Hoci začínala ako samouk, rokmi praxe sa zdokonalila natoľko, že začala vytvárať aj vlastné vzory. Neskôr svoju prácu obohatila aj o tradičné vzory zo Španej Doliny, ktoré sa v súčasnosti snaží využívať ako doplnky šiat alebo úžitkovú dekoráciu v byte.
Svoje diela vystavuje od roku 2000 doma aj v zahraničí. "Odvtedy precestovali jej umelecké výtvory takmer celý svet," dodala Uhríková. S prácami Dejlovej sa mohla verejnosť zoznámiť aj v publikáciách Čipky zo Španej Doliny variácie a Paličkovaná čipka zo Španej Doliny, v ktorých dokumentuje jedinečné vzory čipiek z tejto rázovitej obce neďaleko Banskej Bystrice.