BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrický samosprávny kraja (BBSK) zvažuje možnosť presťahovať sídlo svojho úradu z budovy na Námestí SNP v historickom centre Banskej Bystrice do budovy bývalého stavebného učilišťa na Komenského ulici na kopci Kačica, kde počas rekonštrukcie svojej budovy v minulých rokoch dočasne sídlil krajský súd. Ako uviedol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka, do tejto budovy, ktorá je majetkom kraja, by sa zmestili nielen všetci úradníci z hlavnej budovy na Námestí SNP, ale aj odbory, ktoré aktuálne sídlia v menších starých budovách na Ulici Janka Kráľa a Dolnej striebornej ulici ako aj hlavný kontrolór z prenajatých priestorov v banskobystrickom mestskom úrade.
V súčasnosti nevyužívaná budova na Komenského ulici je veľká a preto podľa Maňku ťažko predajná a hrozí, že by chátrala. „Keby sme nás tam dokázali všetkých presťahovať, určite by to bolo ekonomickejšie a potom by sme budovu, kde teraz sídli samosprávny kraj (hlavnú budovu Úradu BBSK na Námestí SNP, pozn. SITA), využili pre ďalšie naše inštitúcie, hlavne kultúrneho charakteru, ktoré by sme posťahovali z priestorov, kde sídlia dnes a platia nájom.
Týmto nájmom by sme ušetrili desiatky tisíc eur ročne,“ povedal Maňka s tým, že ide napríklad o hvezdáreň či pobočky knižnice, ktoré spolu platia nájomné ročne okolo 42-tisíc eur. Do budovy bývalého stavebného učilišťa na Komenského ulici pritom nebude treba investovať, pretože na administratívne účely si ju už prispôsobil krajský súd. Podľa Maňku by rozhodnutie o takomto sťahovaní malo padnúť ešte v tomto roku.
Pôvodný plán presunúť úradníkov z Ulice J. Kráľa a Dolnej striebornej ulice do administratívnej prístavby Radnice na Námestí SNP, ktorú chcel kraj získať od mestskej firmy MBB výmenou za iné dve svoje budovy, začiatkom júla padol, keď MBB nezískala kupcov na budovy, ktoré by výmenou získala.
Iveta Kureková z oddelenia styku s verejnosťou Úradu BBSK vtedy pre agentúru SITA uviedla, že samosprávny kraj sa svoje budovy ponúkané na výmenu pokúsi predať a zároveň zváži iné možnosti centralizácie svojho úradu. „Do budúcnosti uvažujeme o dvoch variantoch riešenia tak, aby sme centralizovali úrad do čo najmenšieho počtu budov. Prvým je, že za peniaze, ktoré naakumulujeme za predaj prebytočného majetku, by sme odkúpili zadnú časť banskobystrickej Radnice. Druhý variant by znamenal, že všetky pracoviská Úradu BBSK by sa dostali pod jednu strechu, pričom by sme využili majetok BBSK,“ uviedla vtedy Kureková, odmietla však konkretizovať, o ktorú budovu by išlo.