BANSKÁ BYSTRICA. V sobotu (1.9) sa v Banskej Bystrici uskutoční protestný pochod a protestný splav, ktorého účastníci chcú upozorniť na súčasnú situáciu okolo výstavby malých vodných elektrární (MVE) na tokoch slovenských riek. Masívna výstavba týchto vodných stavieb má podľa organizátorov protestu ďalekosiahle negatívne vplyvy na životné prostredie.
"K zorganizovaniu protestu nás viedla už neúnosná situácia v porušovaní nielen zákonov, ale často aj zdravého rozumu v oblasti tvorby a ochrany životného prostredia našej krajiny," uviedol jeden z organizátorov Jaroslav Baran.
Budovanie malých vodných elektrární prináša podľa Barana množstvo negatívnych dôsledkov pre životné prostredie, napr. výrub pobrežných drevín, zničenie mnohých živočíšnych druhov, zmeny odtokových pomerov povodí i prúdenia spodných vôd či zvýšenie rizika záplav.
Organizátori protestu tieto svoje názory sformulovali do Otvorenej výzvy, s ktorou sa v nedávnej minulosti obrátili na predchádzajúceho i súčasného ministra životného prostredia. Keďže sa situácia podľa Barana doteraz nezačala riešiť, chcú na problém upozorniť aj touto verejnou akciou.
"Prvý september je možno práve tým najvhodnejším termínom na vyjadrenie obáv z porušovania nášho základného ústavného a ľudského práva, práva na zdravé životné prostredie," uviedol Baran.
Ministerstvo životného prostredia v reakcii upozornilo, že koncepcia využitia slovenských vodných tokov v podobe budovania malých vodných elektrární prešla v minulosti riadnym legislatívnym procesom a pred definitívnym schválením v roku 2011 bola dvakrát v pripomienkovom konaní.
"Súčasná vláda však koncepciu podrobuje dôslednej analýze," uviedla pre TASR Katarína Klapáková z komunikačného odboru ministerstva. "Výsledky analýzy budú slúžiť pri prehodnotení postupov prideľovania a zazmluvňovania profilov pre výstavbu malých vodných elektrární."