BANSKÁ BYSTRICA. V uplynulom týždni sa na celom území Slovenska veľmi výrazne zvýšili denné koncentrácie peľu ambrózie, ktorá v oblasti Bratislavy dosiahla veľmi vysoké hodnoty - 350 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. Vysoké koncentrácie peľu tejto inváznej rastliny namerali aj monitorovacie stanice v Trnave, Nitre, Košiciach a Banskej Bystrici. "Malou 'náplasťou' pre alergikov sú v porovnaní s uplynulým týždňom nižšie hladiny peľu paliny, ktoré sa udržiavajú v nižších koncentračných hladinách," uviedla pre TASR hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.
"Na celom území Slovenska poklesli aj denné koncentrácie slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých rastlín. Aj peľ tráv sa vyskytoval už len v nižších koncentráciách a takéto hladiny si udrží až do jesene. Vo veľmi vysokých koncentráciách sa ale naďalej udržiavajú denné koncentrácie spór húb (plesní). Okrem rodu Cladospórium sú to najmä spóry rodu Alternária," informovala Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku. Dodala, že druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal okrem už uvedených druhov aj peľ ďalších bylín najmä mrkvovitých, astrovitých, mrlíkovitých, chmeľu, skorocelu a štiavu.
Na tieto i najbližšie dni je nepriaznivá prognóza hlavne pre polinotikov, ktorí trpia alergiou na peľ ambrózie. Na celom území Slovenska sa totiž očakávajú stále ešte vysoké hladiny jej peľu. Mierne budú v ovzduší klesať denné koncentrácie peľu paliny. Slabo alergizujúci peľ pŕhľavovitých rastlín sa bude vyskytovať už len v nižších a stredných koncentráciách na väčšine územia SR. Popri cestách, železničných tratiach a na neudržiavaných lúkach či poliach hojne kvitne zlatobyľ z čeľade astrovitých, ktorá je pre alergikov nebezpečná najmä pri pohybe v blízkosti súvislejších kvitnúcich porastov. V tých miestach sú totiž koncentrácie jej peľu mnohonásobne vyššie ako údaje uvádzané monitorovacími stanicami. Naďalej sa budú udržiavať aj veľmi vysoké koncentrácie spór húb plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium a Alternária. Chladnejšie noci a lokálna zrážková činnosť budú vplývať na pokles denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší.