Balocký bačovský deň priblíži verejnosti život na salaši

V sobotu sa uskutoční už 5. ročník tohto podujatia.

ČIERNY BALOG. Život na salaši môže v sobotu 8. septembra spoznať široká verejnosť v obci Čierny Balog v okrese Brezno. "A to prezentovaním práce a výrobkov na Balockom bačovskom dni, nakoľko salašníctvo má v našej obci dlhú a významnú históriu," uviedla pre TASR Miroslava Rosíková z obecného úradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V sobotu sa uskutoční už 5. ročník tohto podujatia. Návštevníci sa dozvedia o trojakom úžitku oviec, ktorým je mäso, mlieko a vlna. "Mlieko slúži na výrobu syra, zo syra sa vyrába bryndza a vlna tvorila základnú surovinu na výrobu odevov a kapcov," pokračovala Rosíková s tým, že chcú priblížiť podstatu uvedených surovín v zdravej životospráve.

SkryťVypnúť reklamu

Pre návštevníkov Balockého bačovského dňa pripravili pravý baraní guľáš, variť sa budú aj tzv. baranie hrče. "Zaujímavé pre návštevníkov určite budú ukážka výroby oštiepkov, syra i strihanie oviec." Vlani malo strihanie podľa Rosíkovej veľký ohlas, rozhodli sa ho teda uskutočniť aj tento rok. "Myslím si, že ak niekto prejaví záujem si to vyskúšať, bude mu vyhovené." Košiar s asi desiatimi ovcami bude umiestnený pred kultúrnym domom. Taktiež nebude chýbať jarmok remeselníkov a súčasťou podujatia je aj kultúrny program, ktorý sa viaže k bačovskej a salašníckej tematike. "Zaznejú tóny fujary, píšťaly, pozvanie prijali aj gajdoši a heligonkári. Obohatením bude Ľudová hudba Jána Hrončeka z Hriňovej so svojimi sólistami," povedala Rosíková.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto roku je prvýkrát pripravený i odborný seminár na tému Produkty z ovčieho mlieka a ich zdravotný a ekonomický prínos. Bude sa konať v kinosále kultúrneho domu v Čiernom Balogu so začiatkom o 12.00 h.

Podľa Rosíkovej tradícia salašníctva patrí k silným stránkam v rozvoji cestovného ruchu Banskobystrického samosprávneho kraja. "Je potrebné, aby sa na túto namáhavú prácu nezabúdalo, treba ju spropagovať, ako aj všetky výrobky získané namáhavou prácou baču a jeho pastierov," uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 99 643
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 175
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 905
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 126
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 207
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 913
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 648
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu