BANSKÁ BYSTRICA. Máte pocit, že listnaté lesy žltnú podstatne skôr ako v iných rokoch? Nie je to iba zdanie. Neobvykle suché počasie nám prinieslo aj skorý nástup jesene.
Miroslav Saniga, vedecký pracovník Ústavu ekológie lesa SAV hovorí, že dlhodobo chýbajúca vlaha sa podpisuje aj na predčasnom usychaní a žltnutí listov. Výrazné je to napríklad u líp, ktoré už v mnohých prípadoch opŕchli. „Pre rastliny a stromy je to zničujúce. Ak v najbližšom období nezaprší, problémy budú mať nielen poľnohospodári aj lesníci,“ dodal.
Vysychajúce studničky
Mnohé lesné studničky a menšie toky už podľa neho vyschli, čím prichádza lesná zver o prirodzené zdroje vody. Dlhodobým nedostatkom vlahy však môžu trpieť nielen listnaté, ale aj ihličnaté stromy.
Neobvykle nízke hladiny však zaznamenali aj väčšie toky v našom regióne. Podľa hydrologických údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) dosahovala hladina Hrona v uplynulom týždni v Banskej Bystrici iba 79 centimetrov, v Brezne dokonca iba okolo desiatich centimetrov. Hladina toku Bystrica mala iba 23 centimetrov a Tajovského potoka 15 centimetrov.
Poľnohospodári majú kvôli pretrvávajúcemu suchu najväčšie obavy z jesenných prác, predovšetkým z toho, ako sa chytia oziminy.
Hrozba požiarov
Kvôli suchu a vysokým teplotám zo začiatku septembra museli v niektorých regiónoch Slovenska prijať opatrenia aj hasiči. Napríklad Hasičský záchranný útvar hlavného mesta Bratislava mohol až na začiatku septembra zrušiť zákaz zakladania ohňa v mestskom lesoparku. Ten trval od polovice augusta kvôli hrozbe vzniku požiaru. V našom regióne sme zatiaľ k podobným obmedzeniam pristúpiť nemuseli.
Hovorca krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici Erik Piater informoval, že doposiaľ žiadne okresné riaditeľstvo HaZZ na území Banskobystrického kraja nevyhlásilo čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru:“ Znamená to že zo strany Hasičského a záchranného zboru nie sú prijaté žiadne opatrenia ani obmedzenie pohybu osôb v prírodnom prostredí. Taktiež nedisponujeme informáciou, že by zo strany Lesov SR prípadne Obvodných lesných úradov boli vydané nejaké opatrenia,“ dodal.
Riziko vzniku požiarov hasiči pravidelne monitorujú a vyhodnocujú, napríklad aj pomocou indexu požiarneho nebezpečenstva, ktoré denne zverejňuje SHMÚ na svojej internetovej stránke.
KR HaZZ v Banskej Bystrici zaznamenalo v mesiaci august mierny nárast počtu požiarov v prírodnom prostredí.
Nádej na dážď
Situácia by sa mohla aspoň čiastočne zlepšiť v najbližších dňoch. Zajtra prejde Slovenskom studený front s dažďom, ktorý môže na viacerých miestach priniesť aj intenzívnejšie zrážky.