BANSKÁ BYSTRICA. Do celoslovenského štrajku sa dnes nezapojili napríklad banskobystrické Konzervatórium Jána Levoslava Bellu či banskobystrická Obchodná akadémia Tajovského 25. Mária Erneková, ktorá na tejto škole učí biológiu a tovaroznalectvo, sa do štrajku nezapojila, pretože mala o ňom nulové, respektíve žiadne informácie vzhľadom k tomu, že nemajú odbory. "Po druhé si myslím, že kde nič nie je, ani čert neberie a Európska únia tlačí na vládu aby znižovala výdavky. A kde ich zníži, ak nie v školstve, zdravotníctve," konštatovala Erneková. Kolegov, ktorí ešte majú elán a myslia si, že sa niečo v našom štáte zmení, však podporuje.
Erika Scholtzová, ktorá na obchodnej akadémií vyučuje informatiku, uviedla: "Nechcela som ísť do štrajku, myslím si, že sa mali využiť viaceré možnosti pri vyjednávaní odborárov." Podľa nej úpadok školstva trvá už desať rokov a nie posledný rok. "Desať rokov sa neurobilo absolútne nič aj keď bola lepšia situácia v národnom hospodárstve ako teraz," konštatovala Scholtzová. Z toho, že sa do štrajku zapojilo toľko škôl, je prekvapená. "Samozrejme, nie som spokojná a chcem, aby sa to vyriešilo," dodala Scholtzová.
"Konzervatórium Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici plne podporuje výstražný štrajk vyhlásený Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku!" zdôraznil TASR zástupca riaditeľa školy Radoslav Solárik. Podľa jeho ďalších slov žiaľ nemohli zatvoriť brány školy z nasledujúcich dôvodov. V súčasnosti majú naplánovanú sériu orchestrálnych koncertov so svetoznámym umelcom Daliborom Karvayom. "Pricestoval k nám z Viedne na zhustenú frekvenciu skúšok orchestra zloženého z väčšiny našich inštrumentalistov, ktorých sme si nemohli dovoliť poslať domov, keďže sú z rôznych kútov Slovenska. Táto naša umelecká aktivita je pre nás nesmierne dôležitá a nie je možné ju zrušiť," vysvetlil Solárik.