BANSKÁ BYSTRICA. Na väčšine územia Slovenska v uplynulých dňoch výrazne poklesli celkové denné koncentrácie peľu v ovzduší. Najviac sa to prejavilo u ambrózie, ktorá alergologicky významné koncentrácie dosahovala väčšinou len začiatkom týždňa. V oblasti Bratislavy to boli skôr stredné koncentračné hladiny, podobne aj v Banskej Bystrici, Trnave či Nitre. Hladiny peľu paliny oproti predchádzajúcemu týždňu opäť poklesli a všetky monitorovacie stanice okrem Nitry zachytili už len veľmi nízke denné koncentrácie. TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.
Na celom území znova poklesli aj denné koncentrácie slabo alergizujúceho peľu pŕhľavovitých. Peľ tráv sa vyskytoval už len v nižších koncentráciách a takéto hladiny si udrží až do jesene. Vo veľmi vysokých koncentráciách sa naďalej udržiavajú denné koncentrácie spór húb (plesní). Okrem rodu Cladospórium vysoké koncentrácie dosahujú najmä spóry rodu Alternária. Druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal okrem už uvedených druhov aj peľ ďalších bylín najmä mrkvovitých, astrovitých, mrlíkovitých, chmeľu, skorocelu a štiavu.
"Na celom území Slovenska ešte očakávame celkové denné hladiny peľu porovnateľné s uplynulým týždňom. Nárast je možné predpokladať za vhodných poveternostných podmienok už len u peľu ambrózie. U ostatných druhov počítame s miernym poklesom denných koncentrácií peľu v ovzduší. Hojne však kvitne zlatobyľ," upozornila Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku. Pokračovala, že pre alergikov je nebezpečná najmä pri pohybe v blízkosti súvislejších kvitnúcich porastov, kde sú koncentrácie jej peľu mnohonásobne vyššie ako údaje zachytené monitorovacími stanicami. Naďalej sa budú udržiavať aj veľmi vysoké koncentrácie spór húb plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium a Alternária. Chladnejšie noci a lokálne predpovedaná zrážková činnosť budú vplývať na pokles denných koncentrácií peľu a spór v ovzduší, dodala Lafférsová.
Upozornila, že majitelia pozemkov, na ktorých kvitne zlatobyľ, musia zo zákona tieto plochy kosiť. Ak sa tak nestane a občania nahlásia na príslušný odbor mestského úradu takto zanedbané plochy, môže ich majiteľ dosať aj finančnú pokutu.