355. ročník Radvanského jarmoku patrí predovšetkým remeslám a ľudovej tradícii. Z kvality mu neubralo ani chladnejšie počasie, dnes sa jarmok skončí.
BANSKÁ BYSTRICA. Už 355. ročník Radvanského jarmoku, ktorý od vlaňajška reprezentuje nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska, opäť do písmena naplnil svoje poslanie. Jeho súčasťou bol aj 15. ročník Trhu ľudových remesiel. Známy folklorista Vojtech Majling pripravil k jeho výročiu zaujímavé folklórno – slovné pásmo, v ktorom dostali priestor tí ľudoví remeselníci, ktorí nevynechali žiaden z predchádzajúcich pätnástich ročníkoch. Jedným z nich bol aj kováč Cyril Horák z Košíc, ktorý predstavil zaujímavý projekt Uličky remesiel v jeho rodnom meste, ktorý by možno stál za zamyslenie aj v našich podmienkach.
Drumble, rohy aj trombity
Na jarmoku sa predstavilo niekoľko desiatok ľudových umelcov, ktorí sa prezentovali vysokou kvalitou. Množstvo návštevníkov sa zastavovalo aj pri stánku, kde si pôvodné ľudové nástroje rozložil jeden z ich najznámejších výrobcov, Tibor Kobliček z Cinobane – Turíčiek. Ich výrobe sa venuje už štyridsať rokov a spod jeho rúk vychádzajú technicky dokonalé a súčasne výtvarne originálne nástroje, ktoré obdivujú zberatelia prakticky na celom svete. Sú to precízne zdobené fujary, gajdy, gajdice, rohy, drumble, rapkáče, či rohy z maďarských volov.
Odborníci si jeho prácu vysoko cenia, čo dokumentuje množstvo domácich i medzinárodných ocenení.
Fujara sa dá vyrobiť aj z plastu. Ale je to ešte fujara?
Ak si pán Kobliček na niečom potrpí, je to prírodný materiál, z ktorého sú nástroje vyrobené. „Dnes sa už dá fujara vyrobiť aj z plastu, či dokonca zo záchodovej rúrky. Je to však ešte vôbec fujara?“ pýta sa. On sám najčastejšie pracuje s drevom z javorov, jaseňov, kožou, mosadzou, rohovinou, kosťami.
„Kým nájdem správne drevo, nachodím sa často kilometre,“ hovorí. U kvalitného hudobného nástroja sa podľa neho nedá nič uponáhľať. Drevo neraz čaká mesiace, kým uschne a odleží, až potom sa možno pustiť do práce.
Rekordná sladká fujara
Pán Kobliček svoje nástroje nielen vyrába a zdobí, no na každom z ich dokáže hrať. „Bez tohto kumštu by to nebolo možné. Už v priebehu výroby musím vedieť, či má nástroj správny zvuk. Takže musím trénovať aj sluch.“
Nedávno oslávil krásnych 75 rokov a jeho rodáci ho prekvapili príznačným darom. Dostal 7,5 metrov dlhú roládu v tvare fujary, z ktorej sa ušlo každému hosťovi osláv.
Fotografie z jarmoku nájdete v rubrike Pressfoto: http://bystrica.sme.sk/c/6534305/radvansky-jarmok.html