BANSKÁ BYSTRICA. Minimálne jednu žiadosť súvisiacu s prerábaním bytu eviduje mesto Banská Bystrica ako príslušný stavebný úrad. Počet nelegálnych prerábaní bytov podľa slov hovorkyne primátora Moniky Pastuchovej v meste rokmi klesá. Veľkým plusom totiž bolo zriadenie klientskeho centra, v ktorom je aj pracovník zodpovedný za agendu stavebného úradu. Odpovedá na otázky záujemcov, vysvetľuje im problematiku a dostáva do povedomia legislatívu. "Ukázalo sa, že toto pomáha eliminovať počet prerábaní bytov načierno," dodala hovorkyňa.
Mesto respektíve obec ako vecne a miestne príslušný stavebný úrad podľa stavebného zákona sa dozvedá o "čiernych" prestavbách bytov najčastejšie na základe podnetov od susedov stavebníka - vlastníka bytu, od predsedov spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov, správcovských organizácií a na základe vlastných zistení. Takéto podania sa však podľa Pastuchovej vyskytujú sporadicky a určite nie sú na dennom poriadku. "Stavebný úrad v súlade s ustanoveniami stavebného zákona vykoná šetrenie v rámci štátneho stavebného dohľadu a následne na základe jeho zistení je stavebník - vlastník bytu sankcionovaný podľa stavebného zákona uložením finančnej pokuty," konkretizovala Pastuchová.
Stavebník je povinný požiadať stavebný úrad podľa zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku v znení neskorších predpisov (stavebný zákon) o vydanie stavebného povolenia pred realizáciou nasledovných stavebných úprav bytu: keď sú úpravy bytu v bytovom dome spojené so zásahom do nosných konštrukcií domu, čo je zásah do nosných priečok najčastejšie spojený s vytvorením nového otvoru, respektíve ide o zásah do obvodového plášťa bytového domu. Ďalej, ak obyvateľ uskutočňuje podstatnú zmenu dispozičného riešenia bytu spojenú s významnou zmenou umiestnenia sociálneho zariadenia. "Do možností pripadá i zmena spôsobu vykurovania bytu a prípravy teplej úžitkovej vody," dodala hovorkyňa.
Stavebné úpravy, ktoré vyžadujú ohlásenie (podľa stavebného zákona) stavebnému úradu, tzv. "Ohlásenie stavebných úprav a udržiavacích prác", sú zväčša prestavby bytových jadier, drobné úpravy dispozičného riešenia bytov spojené s vytváraním nových otvorov v deliacich nenosných priečkach bytov, zmeny osadenia respektíve odstránenia nenosných deliacich priečok bytov, taktiež môže ísť o presklenie balkónov a lodžií.
Pastuchová tiež podotkla, že mesto ako príslušný stavebný úrad môže v súlade s kompetenciami vyplývajúcimi z ustanovení stavebného zákona v procese povoľovania a realizácie stavby ovplyvniť aj konečné riešenie stavby.
Stavebné úpravy, ktoré sú bežnými udržiavacími prácami a ktoré nie je potrebné ohlásiť stavebnému úradu, sú bežné udržiavacie práce popísané v stavebnom zákone. Podľa hovorkyne ide v podstate o výmeny opotrebovaného vybavenia bytu, okien a opravy respektíve výmeny technicky nevyhovujúcich bytových rozvodov. "Je však žiaduce informovať najbližších vlastníkov bytov a nebytových priestorov príslušného bytu, aby nedošlo k zbytočným nedorozumeniam medzi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov," upozornila hovorkyňa.