Obec rozhodnutie zisťuje, či zapracoval všetky ich pripomienky.
SLOVENSKÁ ĽUPČA. Približne po dvoch rokoch trvania správnych konaní majú národné kultúrne pamiatky v Slovenskej Ľupči vytvorené ochranné pásmo.
Týka sa ochrany Ľupčianskeho hradu, rímskokatolíckeho a evanjelického kostola, súsošia na stĺpe a pamätného miesta s pomníkom.
Starosta obce Miroslav Macák konštatoval, že rozhodnutie Pamiatkového úradu v súčasnosti analyzujú a až na základe tejto analýzy rozhodnú o prípadnom odvolaní.
Účastníci konania majú zo zákona možnosť uplatniť si proti rozhodnutiu opravný prostriedok a do pätnástich dní sa odvolať na ministerstvo kultúry.
„Verím, že odvolanie už nebude potrebné a pamiatkári zapracovali do rozhodnutia väčšinu našich pripomienok. Počas predchádzajúcich mesiacov sa nám podarilo dospieť k viacerým kompromisným riešeniam,“ dodal starosta.
Hľadanie kompromisu
Obec sa voči návrhu ochranného pásma odvolala pred časom z viacerých dôvodov. Tým podstatným bola skutočnosť, že návrh zaberal príliš široké ochranné územie, čím podľa obce sťažoval realizáciu viacerých rozvojových programov.
„Nikdy sme nespochybňovali, že naše významné pamiatky ochranu potrebujú. Zároveň sme však chceli dosiahnuť kompromis, aby sa neskomplikoval život vlastníkom nehnuteľností, ale aj obci,“ doplnil.
Chránia aj okolie
Súčasné správne konanie, ktoré predchádzalo vyhláseniu ochranného pásma, sa začalo v lete tohto roka. V porovnaní s predchádzajúcim návrhom ochranné pásma, ktorý počítal iba s ochranou Ľupčianskeho hradu, sa rozšíril aj o ďalšie pamiatky.
Tomáš Kowalski z Pamiatkového úradu rozšírenie v tom čase zdôvodnil tým, že okrem potreby chrániť Ľupčiansky hrad prihliadli pri novom návrhu aj k usporiadaniu a koncentrácii kultúrnych pamiatok a ich prostredia v jadre podhradského sídla.
Pamiatkový úrad v rozhodnutí súčasne vymedzil podmienky ochrany na území ochranného pásma, kde je nevyhnutné rešpektovať a zachovať dominantnosť kultúrnych pamiatok.
Pred začatím stavebných prác a úprav nehnuteľností v exteriérových častiach, ale tiež pri úpravách terénu, či dočasných stavbách budú vlastníci potrebovať záväzné stanovisko Krajského pamiatkového úradu.