BANSKÁ BYSTRICA. Do polovice novembra sa bude v Banskej Bystrici vykonávať jesenná časť celomestskej plošnej deratizácie. Vďaka tomu, že mesto vykonáva túto činnosť dvakrát do roka, vážnejší problém s hlodavcami nezaznamenali. Napriek tomu eviduje oddelenie životného prostredia a údržby verejných priestranstiev mestského úradu lokality, kde je výskyt hlodavcov v porovnaní s inými časťami mesta o niečo vyšší. Podľa pracovníka oddelenia Jána Chmelíka ide predovšetkým o lokality, kde sa v predchádzajúcom období robili rozkopávky. Potvrdilo sa im to v niektorých častiach sídliska Sásová, ale aj v ďalších častiach mesta. Pomocou sú v tomto smere pre úrad hlásenia obyvateľov, ktorí ich upozorňujú na výskyt hlodavcov.
Ján Chmelík dodáva, že situáciu priebežne sledujú celoročne a zameriavajú sa predovšetkým na problémové lokality. Boj proti potkanom musí byť pritom z roka na rok viac sofistikovaný. „Mnohé štúdie potvrdili, že potkany majú v skupine akýchsi ochutnávačov, ktorí majú zistiť, či je podozrivá potrava v poriadku,“ dodal Chmelík. Zo spoločenstva, v ktorom žijú, vyberajú potkany najslabších jedincov. Ak po zjedení návnady prežijú deň – dva, až potom sa do nej pustia aj ostatní. Aj preto deratizačné firmy využívajú moderné formy, pri ktorých sa otrava prejaví až po niekoľkých dňoch.
Mesto Banská Bystrica má zriadenú aj koordinačnú komisiu pre riešenie otázok regulácie živočíšnych škodcov.
Obyvatelia by súčasne mali pamätať aj na preventívne opatrenia. Patrí sem správne nakladanie s komunálnym odpadom, skladovanie potravín, zabezpečenie suterénov obytných budov, či zatváranie vchodových dverí. V prípade výskytu hlodavcov vo vnútorných priestoroch zabezpečuje deratizáciu vlastník, prípadne užívateľ objektu prostredníctvom odborných firiem.
Napriek tomu, že pohľad na potkana naháňa mnohým z nás zimomriavky, patrí k mimoriadne inteligentným zvieratám a vďaka tomu sa dokáže veľmi dobre prispôsobovať zmeneným podmienkam. Zvieratá žijú v spoločenstvách, ktoré si reprodukčný cyklus dokážu samé regulovať. Ak majú vhodné podmienky na rozmnožovanie, rodí sa viac mláďat. Potkany sú prenášačmi mnohých chorôb – týfu, besnoty, črevných ochorení a podobne.