Podobne je to pri kontajneroch na kovy, či papiera, kde končí množstvo iných komodít. V separovanom zbere máme stále veľké rezervy.
BANSKÁ BYSTRICA. Pri separovaní odpadu stále nie sme dostatočne dôslední, čo prináša mnoho problémov. Nárast separovaných komodít v Banskej Bystrici pritom z roka na rok rastie. Vedúci oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev Peter Suchý upresňuje, že v súčasnosti sa separuje sklo, papier, plasty, biologicky rozložiteľný odpad , kovy a nadrozmerný odpad. Do konca roka by mali pribudnúť odevy a textílie.
Peter Suchý dodáva, že pre úspešné zhodnotenie všetkých zozbieraných komodít je dôležitá ich druhová čistota. Aby zistili, aké percento vzduchu napríklad zbytočne zaberá priestor v kontajneroch na plastové fľaše, urobili malý pokus: „ Jeden kontajner s plastami sme vysypali, oddelili sme odpad, ktorý do neho nepatrí a PET fľaše sme postláčali. Keď sme plasty nahádzali nazad do kontajnera, získali sme asi 40 percent jeho kapacity,“ dodal.
Kontajnery na plast sú pritom označené piktogramom „Stúp jej na krk“, no niektorí obyvatelia to ignorujú. Podobná situácia je aj u druhotne vyseparovaných kovov, kde je použiteľných na recykláciu len okolo 40 percent. Vedúci dodáva, že v kontajneroch na kovy sa nachádza všetko možné, väčšia časť preto končí ako odpad na skládke tuhého komunálneho odpadu.
„Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kapacita zvozu jeden krát týždenne hlavne v prípade plastov a papiera je nedostatočná. Pravidelnými kontrolami sme ale zistili, že kontajnery sú často prepĺňané prakticky v každej mestskej časti. Podobné je to aj s papierom, lepenkou a kartónom. V kontajneroch sa nachádzajú nestlačené krabice, často aj s polystyrénovými a ďalšími výplňami. Z kapacitných dôvodov je potrebné krabice stláčať a ich výplne umiestniť do kontajnera na zmiešaný odpad. Polystyrén neseparujeme,“ dodal.
Nie je sklo ako sklo
V kontajneroch na sklo sa zas podľa Petra Suchého často nachádza porcelán, drôtosklo, autosklo, zrkadlá, televízne obrazovky, žiarovky a výbojky, dymové, mliečne a kombinované tabuľové sklo, či varné sklo. „Tieto odpady neseparujeme a treba ich vhodiť do kontajnerov na zmiešaný komunálny odpad.“
Kontajnery na biologicky rozložiteľný odpad zaviedli v meste pred dvoma rokmi. Na túto službu si už zvykli hlavne občania v rodinných domoch. Čo sa týka zberu tohto odpadu od obyvateľov bytových domov, je problematickejší. Vedúci vysvetľuje: „Odpad je do kontajnerov často umiestňovaný v umelohmotných sáčkoch a vreciach, následne je nevhodný na kompostovanie, nakoľko druhotná separácia sa pri tomto odpade nerobí. Z tohoto dôvodu je potrebné vysypané umelohmotné sáčky a vrecia umiestňovať do kontajnerov na zmiešaný komunálny odpad.“