BANSKÁ BYSTRICA. Prímestská lokalita Sásovská dolina, ktorú v minulosti neraz narúšali vandali, dostáva druhú šancu a pre obyvateľov mesta by sa mala stať synonymom oddychu a spojenia s prírodou. Po obnove areálu vodného zdroja Medokýš je na svete ďalší zrevitalizovaný priestor v Banskej Bystrici, na obnove ktorého sa podieľali aj obyvatelia mesta.
Na projekt s názvom Sásovská dolina – zelené miesto pre oddych získalo mesto Banská Bystrica 5 000 eur z grantového programu Pohoda za mestom.
„Spolu so Združením saleziánskej mládeže – DOMKA osadili drobnú architektúru, zvýraznili vodnú plochu, skrášlili miesta na oddych a opekanie. Pribudli informačné tabule k zodpovednému využívaniu tohto priestoru, ktorý je vyhľadávaným miestom oddychu hlavne obyvateľmi najväčšieho sídliska v meste,“ konštatovala Henrieta Hrinková z Nadácie Ekopolis.
Aj v prípade Sásovskej doliny sa podľa nej potvrdilo, že zapojenie Banskobystričanov do procesu plánovania a realizácie opráv bol správny krok.
Areál treba udržať v dobrom stave
Projekt revitalizácie Sásovskej doliny oceňuje aj primátor Peter Gogola, keďže vďaka nemu sa podarilo spojiť miestnu komunitu formou dobrovoľníckej práce a zároveň premeniť dlhoročne zanedbaný priestor na funkčný oddychový areál: „Oceňujem, že obyvatelia, ktorí mali aj v tomto prípade šancu prezentovať svoje predstavy o vzhľade areálu, sa do projektu aktívne zapojili. Verím, že ich to bude motivovať k tomu, aby areál udržiavali v stave, ktorý bude dlho slúžiť svojmu účelu a stane sa obľúbeným miestom oddychu“.
Mysleli na bezpečnosť detí
Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová informovala, že výsledkom projektu je areál s tromi ohniskami a grilmi, pričom okolo každého sú osadené lavičky a stôl s lavicami. Vybudovaný prístrešok je určený pre všetkých návštevníkov ako úkryt pred dažďom a slnkom. Kladenie ohňa pod prístreškom je prísne zakázané.
Tvorcovia oddychového priestoru nezabudli podľa nej ani na bezpečnosť detí. Cez potok a pri jazierku osadili mostíky, ktoré sú zároveň dekoračným prvkom priestoru. Zachovaná zostala aj rozsiahla voľná plocha, ktorá môže slúžiť na rôzne športové a oddychové aktivity. Dôležitým výstupom projektu je aj stanovenie záväzných pravidiel využívania upraveného priestoru. Uvedený krok bol nevyhnutný z dôvodu, že ide o areál nachádzajúci sa v druhom ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry.
Vandali ničili aj nedokončené
Hovorkyňa doplnila, že iniciátori projektu už v jeho priebehu čelili aj prejavom vandalizmu. „Jedným z bezpečnostných opatrení je preto aj monitorovanie priestoru príslušníkmi mestskej polície a strážcami prírody NAPANT-u,“ upozornila. V tesnej blízkosti areálu nechýba špeciálny kontajner, do ktorého sa nedostane medveď či iné divé zviera.
FOTO - archív mesta