Na ústnom prejednaní vzniesli obyvatelia Šalkovej viacero pripomienok a námietok, investor ich považuje za neopodstatnené.
BANSKÁ BYSTRICA. Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici začal nové stavebné vodoprávne konanie, ktorá sa týka výstavby malej vodnej elektrárni na Hrone pri Šalkovej.
Projekt od počiatku narážal aj na výhrady časti obyvateľov Šalkovej, ktorí ich v uplynulom týždni tlmočili aj v rámci ústneho prejednania.
Veronika Hlavatá zo spoločnosti Energo Aqua, ktorá chce projekt pri Šalkovej realizovať konštatovala, že obavy obyvateľov z negatívnych dopadov na životné prostredie sú neopodstatnené.
„Všetky výhrady, ktoré nám obyvatelia tlmočili, sú v riešení a budú zahrnuté aj v manipulačnom poriadku,“ dodala.
V dotyku s obytnou zónou
Ako nám povedala jedna z obyvateliek Šalkovej, najväčším problémom je skutočnosť, že elektráreň je plánovaná v tesnej blízkosti domov. Mohlo by to podľa mnohých z nich zhoršiť životné podmienky hlavne čo sa týka hlučnosti, režimu spodných vôd a podobne.
„Možno si to mnoho ľudí neuvedomuje, ale Hron sa v tejto časti zmení na mŕtvu rieku. V lete tu pribudnú komáre, počas tuhých zím zas môže vzniknúť problém s ľadovými povodňami,“ dodala.
Podľa nej pochybilo v roku 2008 pri rozhodovaní o umiestnení stavby mesto Banská Bystrica, ktoré tento zámer dostatočne nekomunikovalo s obyvateľmi. „Už teraz je veľký problém s dažďovou vodou z blízkych kopcov a po spustení elektrárne sa to môže ešte zhoršiť,“ doplnila.
Elektráreň je navrhnutá v mieste existujúceho vodného stupňa. Odberný objekt je plánovaný nad haťou na pravej strane, stavba je plánovaná ako derivačná vodná elektráreň.
V projekte sa počíta aj s vybudovaním priechodov pre ryby. Pozdĺž elektrárne medzi strojovňou a haťou bude umiestnený veľkokomorový štrbinový rybovod.
Tibor Čierny z odboru starostlivosti o životné prostredie Krajského úradu životného prostredia povedal, že im prišlo štrnásť písomných námietok k vydaniu stavebného povolenia, ktoré budú vyhodnocovať. Jedno z nich sa týkalo aj návrhu na prerušenie konania.
„Ak by to navrhli všetci účastníci konania, mohlo by sa konanie prerušiť. V tomto prípade však neprišlo k zhode,“ doplnil Tibor Čierny.
Rozhodnutie tak zostáva na úrade po vyhodnotení a preskúmaní návrhov a pripomienok.
Proti spútaného Hronu
Pred niekoľkými týždňami sa v Banskej Bystrici uskutočnil protest vodákov a rybárov proti veľkému počtu elektrární na Hrone.
Spoločne s už fungujúcimi elektrárňami by malo na Hrone postupne vyrásť 36 hrádzí pre súkromné vodné elektrárne. Znamená to, že na hornom a strednom toku Hrona bude každých 5 – 6 kilometrov elektráreň.
Anton Žabenský z občianskeho združenia Hron pre slobodné rieky vtedy konštatoval, že z hľadiska turistického využitia rieky, ekológie a rybárstva by to bola jedna z najväčších devastácií Hrona.
Už existujúce elektrárne podľa neho vykazujú ničivé dôsledky na vodné ekosystémy a ichtyofaunu:“ Prieskum, ktorý sa robil pre rámcovú smernicu o vodách ukázal, že populácia rýb a vodných živočíchov je niekoľkonásobne nižšia ako predtým.