BANSKÁ BYSTRICA. Niektoré druhy liekov v lekárňach chýbajú , dôvodom je často kritizovaný reexport. Výpadky pocítili aj pacienti v Banskej Bystrici . Citeľný bol v uplynulých dňoch napríklad výpadok lieku Lyrica, ktorý sa okrem iného používa pri liečbe neuropatickej bolesti. Upozornil nás na to Banskobystričan Otto Štroffek, ktorý sa ho neúspešne pokúšal zháňať vo viacerých lekárňach v meste. „Bohužiaľ, pre tento liek nie je adekvátna náhrada, čo sa v konečnom dôsledku môže podpísať na zhoršení zdravotného stavu pacientov,“ myslí si.
Potvrdzuje to aj predseda Regionálnej lekárnickej komory Peter Mihálik, podľa ktorého obsahuje Lyrica účinnú látku pregabalín, ktorá nie je obsiahnutá v inom type lieku, dostupnom na našom trhu. Podľa neho je pri nedostatku lieku vhodné poradiť sa so svojim odborným lekárom a prípadne zvoliť iný typ liečby. Dodal tiež, že Slovenská lekárnická komora dlhodobo upozorňuje na problém s reexportom liekov, pričom aspoň čiastočne by ho malo vyriešiť pripravované sprísnenie legislatívy.
Chýbajúci liek zabezpečili v niektorých lekárňach
Predstaviteľ miestnej lekárnickej komory v Banskej Bystrici Miroslav Schranz dodal, že zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach reguluje ceny liekov v Slovenskej republike ako druhé najnižšie v rámci Európskej únie: „Z uvedeného dôvodu sa veľa originálnych liekov z dovozu stalo finančne zaujímavých pre lekárenstvo aj distribúciu z hľadiska reexportu liekov, preto možno badať ich nedostatok.“ Patrí k nim aj spomenutá Lyrica. Podľa neho americká spoločnosť Pfizer, ktorá je výrobcom a dovozcom tohto lieku na Slovensku, zabezpečila jeho dostupnosť v troch lekárňach mesta - v Alchemilke, Arnike a Astre, kde by nemal byť problém dané liečivo zohnať.
Novela zákona by mala platiť od januára
Komplikovanú situáciu má riešiť novela zákona o lieku, ktorá rieši reexport liekov mimo územia SR a je schválená vládou. V parlamente sa má návrh prerokovať na najbližšej schôdzi, čo nám potvrdila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka. Hovorkyňa dodala, že podľa navrhnutého paragrafového znenia bude môcť vývoz humánneho lieku vykonávať držiteľ povolenia na výrobu liekov, ak vyvážaný humánny liek vyrobil alebo držiteľ povolenia na veľkodistribúciu liekov. Ak vývoz humánneho lieku vykonáva držiteľ povolenia na veľkodistribúciu liekov, je povinný 30 dní pred začatím vývozu písomne oznámiť štátnemu ústavu zámer vykonať vývoz humánneho lieku.
Štátny ústav nepovolí vývoz humánneho lieku, ak je tento nedostatkový a jeho vývoz by ohrozil dostupnosť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike.