BREZNO. Problém s túlavými psami v Brezne podľa slov náčelníka mestskej polície Petra Pančíka rastie. Breznianski poslanci sa na poslednom zasadnutí v septembri zaoberali potrebou karanténnej stanice pre mesto. "Najväčší problém je, že ľudia sa obracajú na nás a od nás čakajú pomoc, ktorú im bez karanténnej stanice nevieme poskytnúť. Nevieme im pomôcť pri odchyte, pretože nemáme kde tie zvieratá umiestniť," konštatoval vtedy pre médiá Pančík. Mestský úrad má spolu s políciou vypracovať novú analýzu zriadenia stanice. Primátor Jaroslav Demian povedal, že materiál sa pripravuje. Na najbližšom zastupiteľstve by ho mali poslanci dostať.
Ako uviedol poslanec Milan Kováčik na spomínanom zastupiteľstve, napríklad na perifériách mesta je veľa psov, ku ktorým sa nikto nehlási. "Keď človek nevie, aký ten pes je, tak ani nevie, ako sa má k nemu správať," podotkol. "Mestská polícia argumentuje, že každý deň sú hlásené prípady takýchto psov, len ich nie je kde dávať," pokračoval Kováčik. Dodal, že mesto karanténnu stanicu potrebuje. Pripomenul, že v roku 2008 túto potrebu na mestskom zastupiteľstve analyzovali, na realizáciu stanice bolo vtedy potrebných 600.000 slovenských korún. "Dali sme urobiť novú analýzu - aby sa urobila nová analýza s novými podmienkami, možno sa niečo nájde," dodal Kováčik.
Demian pripomenul, že v minulosti, keď dali po schválení nájdenej lokality na stanicu spracovať rozpočet, ktorý vyšiel na spomínanú finančnú čiastku, poslanci povedali, že je to veľa a stanica v meste nebude. "No a teraz sa nám to vrátilo. Lebo poviem úprimne, ak sme ju vtedy mohli postaviť za 600.000 korún, už mohla niekoľko rokov slúžiť. Dnes to bude podstatne viac. Lebo tá norma jednoducho nepustí," konštatoval primátor. Koterec musí mať totiž istú veľkosť, musí byť na zimu vyhrievaný, mať osvetlenie. "Myslím si, že za tie roky bude cena ešte vyššia. Ale riešiť to treba," dodal Demian.
Obec alebo mesto podľa Pančíka zodpovedá za odchyt túlavých psov a zvierat. Mestská polícia môže vykonať tieto úlohy len v rámci zákona, ktorý jej to povoľuje. "Čiže my riešime len nebezpečné zvieratá, ktoré ohrozujú zdravie a život ľudí a u ostatných zvierat, ktoré sa voľne pohybujú po verejnom priestranstve a neohrozujú zdravie a život ľudí, sa odchyt nevykonáva." Pri každom odchyte tiež záleží na tom, o aký druh odchytu ide a musí byť prítomný aj veterinár, ktorý potom rozhodne, čo sa so zvieraťom bude robiť. Podľa Pančíka ak nájdu psy, ktoré majú značku či evidenčné číslo o tom, že boli očkované, snažia sa nájsť majiteľa. "Alebo pátracou činnosťou, chodíme sa pýtať po susedoch - teda vidno, že pes nie je zanedbaný a pravdepodobne len niekomu ušiel," dodal náčelník.